ZESPÓŁ SZKÓŁ KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO W KROŚNIE


  75 lat temu zakończyła się II wojna światowa w Europie
  dodany przez Elżbieta Misiak-Gancarz dnia 2020-05-08

  Pamiętam kiedyś na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu była taka piosenka:


  Dzień Zwycięstwa... o nim marzył każdy z nas
  był daleki, jak odległej gwiazdy blask.
  Nasze drogi skrywał wtedy wojny pył
  przybliżaliśmy ten dzień ze wszystkich sił.

  W jasny dzień zwycięstwa, kwitnie biały bez
  grzmią saluty i sztandary chylą się.
  Wielka radość, ale oczy pełne łez
  dzień zwycięstwa! dzień zwycięstwa! dzień zwycięstwa!

  Dni i noce - z martenowskich pieców blask,
  to ojczyzny oczy wypatrują nas.
  Dni i noce - ciężkich bitew czas to był
  przybliżaliśmy ten dzień  ze wszystkich sił.

  W jasny dzień zwycięstwa, kwitnie biały bez...

  Witaj, Mamo, powróciłem z wojny zdrów
  ale inni już nie wrócą nigdy tu.
  Ślady bitew deszcz wiosenny z twarzy zmył
  przybliżaliśmy ten dzień  ze wszystkich sił.

  W jasny dzień zwycięstwa, kwitnie biały bez...

   

   

   Za: Informacyjna Agencja Radiowa:

   

  8 maja przypada Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie. Tego dnia, w 1945 roku, został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji Trzeciej Rzeszy. Koniec działań wojennych wyznaczono na godzinę 23.01.    

  Był do już drugi dokument kapitulacyjny. Taki sam układ został podpisany dzień wcześniej w Reims we Francji, przez przedstawicieli Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego. Reprezentujący dowództwo sowieckie generał Susłoparow złożył jednak swój podpis bez wiedzy Stalina. Ten, jako przywódca głównego mocarstwa koalicji antyhitlerowskiej, uznał, że nie może zaakceptować takiej formy przypieczętowania zwycięstwa. Zażądał ponowienia aktu kapitulacji i sygnowania go także przez przedstawiciela Wielkiej Brytanii, co stało się właśnie 8 maja w Karlshorst na przedmieściach Berlina. Prezydent Stanów Zjednoczonych Harry Truman i premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill ogłosili jednocześnie 8 maja jako V-E Day, czyli Victory in Europe Day. Podpisy pod aktem kapitulacji złożono o godzinie 22.30. W Moskwie, ze względu na dwugodzinną różnicę czasu, był już 9 maja i dlatego ten właśnie dzień w Związku Sowieckim i krajach mu podporządkowanych - także w Polsce - obchodzono jako Dzień Zwycięstwa.

  Podpisanie kapitulacji Niemiec oznaczało zakończenie największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości, jednak tylko w Europie. Walki trwały jeszcze na Dalekim Wschodzie. Zakończyła je kapitulacja Japonii 2 września 1945 roku.

  Druga wojna światowa trwała 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa i ponad miliard 700 milionów ludzi. Działania zbrojne prowadzono na terytorium 40 krajów. Do wojska powołano około 110 milionów osób, nie licząc uczestników ruchu oporu. Według różnych szacunków, straty w ludziach wyniosły od 50 do 78 milionów: poległych, zamordowanych i zmarłych. Polska poniosła relatywnie największe straty, zginęło około 6 milionów obywateli II RP. Połowę stanowili Polacy, prawie tyle samo Żydzi i Polacy pochodzenia żydowskiego. Nasze siły zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej. Ponadto obaj okupanci, zarówno Trzecia Rzesza, jak i Związek Radziecki, prowadzili wobec mieszkańców II Rzeczypospolitej politykę eksterminacji, dokonując ludobójstwa, masowych wysiedleń i deportacji.

  Znaczenie 8 maja 1945 roku jest różnie interpretowane przez polskich historyków. Jedni podkreślają, że dzień ten symbolizuje przede wszystkim zwycięstwo nad nazizmem, inni uznają tę datę za dzień klęski krajów, które na następne dziesięciolecia dostały się do sowieckiej strefy wpływów.

  Uważam, że warto przypomnieć tę datę i to wydarzenie, bo po długich koszmarnych 6 latach skończył się dla wielu ludzi nieprawdopodobnie ciężki czas: głodu, poniewierki, utraty najbliższych, strachu i samotności. Dziś, kiedy wokół nas jest spokój, a przyroda jest w pełnym rozkwicie i niczego nam nie brakuje… warto pomyśleć, że kiedyś było bardzo ciężko. Niech ten dzisiejszy dzień będzie pretekstem do głębokiej refleksji o tym, co minęło.

                                                                                                                              Elżbieta Misiak-Gancarz         
         


           

  Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie

  38-400 Krosno, ul. Czajkowskiego 49

  tel: 13-43-688-21, fax.13-43-224-73

  email: zespol@cku.krosno.pl

   

   

  Copyright © ZSKU Krosno 2018

  Przydatne linki