ZESPÓŁ SZKÓŁ KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO W KROŚNIE


  Konkurs „Pora na lektora” w bibliotece szkolnej
  dodany przez A.Korab, K.Krężałek, E.Misiak dnia 2020-02-22
   
  2020Feb2214111509977600.jpg

  Dla uczczenia, obchodzonego w dniu 21 lutego – Dnia Języka Ojczystego, w bibliotece szkolnej odbył się finałowy etap konkursu „Pora na lektora”. Miał na celu zmobilizować uczniów do przygotowania się do publicznego głośnego czytania różnorodnych tekstów. Celem organizatorów było też wyłonienie uzdolnionych w tym kierunku uczniów, aby pracować z nimi w przyszłości i szlifować ich talenty. Wcześniejszy etap kwalifikacji przeprowadzili nauczyciele języka polskiego w osobach Pani Elżbiety Misiak Gancarz i Pani Karoliny Krężałek, w wyniku którego w etapie końcowym wzięło udział ośmioro uczniów, od klasy pierwszej po czwartą technikum. 

  Byli to: - Kruczek Wiktoria i Gradowicz Weronika  z klasy I4, Jurusik Martyna, Furmankiewicz Oliwia z klasy I5, Wiktor Książkiewicz, Adrian Jaskółka jako przedstawiciele klasy II T, Jakub Czelny z klasy III T i  Kornelia Łapka jako przedstawiciel klasy maturalnej.

   

  Na wstępie, lektorzy zaprezentowali przed Jury wybrany przez siebie, dowolny tekst z literatury pięknej. Kolejno, zmierzyli się z tekstem popularnonaukowym pochodzącym z książki -  „Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu”.  Po tych dwóch interpretacjach Jury wybrało ścisłą finałową czwórkę, która najlepiej poradziła sobie z tymi zadaniami. Punktowano zarówno poprawność językową, dykcję i odpowiedni przekaz, jak i umiejętność opanowania emocji i prezencję sceniczną lektora.

   

  W ścisłym finale, gdzie uczestnicy musieli podjąć się interpretacji wylosowanego wiersza zmierzyli się: Kruczek Wiktoria, Furmankiewicz Oliwia, Czelny Jakub i Kornelia Łapka. Piękną deklamacją wiersza „Ulewa” Adama Asnyka zachwycił Jakub Czelny, który jednogłośnie zwyciężył w tej rywalizacji. Drugie miejsce przyznano Wiktorii Kruczek, zaś równorzędne trzecie miejsce przypadło Oliwii Furmankiewicz i Kornelii Łapce.

   

  Serdecznie gratulujemy zwycięzcom odwagi, chęci i zdolności lektorskich. Wszystkim zaś uczestnikom dziękujemy za poświęcony czas, włożoną pracę i zaangażowanie. Życzymy Wam wszystkim samozaparcia w realizacji swoich zamierzeń, twórczego podejścia do nauki i zaangażowania w kolejne przedsięwzięcia, bowiem, cytując Senekę:

   

  „Jeśli nie wiesz do jakiego portu płyniesz żaden wiatr nie będzie właściwy.”

   

  Więc… stawiajcie sobie kolejne cele, zdobywajcie je i rozwijajcie swoje pasje i zdolności. My zaś, jako Wasi nauczyciele będziemy Wam zawsze pomocni i wspierający.

   

  Anna Korab, Karolina Krężałek, Elżbieta Misiak -Gancarz

            
         


           

  Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie

  38-400 Krosno, ul. Czajkowskiego 49

  tel: 13-43-688-21, fax.13-43-224-73

  email: zespol@cku.krosno.pl

   

   

  Copyright © ZSKU Krosno 2018

  Przydatne linki