ZESPÓŁ SZKÓŁ KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO W KROŚNIE


  Neil Gaiman - „Koralina”
  dodany przez Beniamin Zięba dnia 2020-01-28
   
  2020Jan2818035463506300.jpg

  Neil Gaiman jest autorem wielu wybitnych książek i komiksów. Jego dzieła cieszą się dużym uznaniem wśród starszych i młodszych odbiorców. Jest to brytyjski pisarz, który uwielbia mieszać gatunki.

  Chciałbym zaprezentować jedną z jego  najlepszych, według mnie, książek pt. „Koralina”. Jest ona mroczną powieścią fantasy, która zakrawa o horror. Opowiada o młodej dziewczynie – Koralinie – która wraz z rodzicami przeprowadza się do nowego domu. Wielkie domostwo okazuje się pełne niespodzianek i licznych dziwacznych mieszkańców. Tam bohaterka spędza szczęśliwie czas, przy czym, poznaje między innymi czarnego gadającego kota, który staje się jej przewodnikiem po tajemniczym miejscu. Koralina odkrywa mroczne tajemnice domu – istnieje lustrzane odbicie tego domostwa, w którym rządzi zła wersja matki Koraliny. Tytułowa bohaterka stara się, ze swoim przyjacielem zwalczyć zło, które zalęgło się w tym domu, ocalić swoich rodziców i dusze tych, których zła matka porwała.

  Neil Gaiman jest geniuszem narracji. Jego książki pełne są odniesień do popkultury, które potrafią odnaleźć prawdziwi fani. Historia Koraliny jest bardzo wciągająca i pouczająca. Opowiada o wielkim oddaniu, mocy miłości bohaterki do swoich bliskich i jej walecznym sercu, bowiem jest w stanie poświęcić wszystko, by uratować swoich rodziców, jak i ludzi, których dusze zostały zabrane przez odwieczne zło.

  Wszelkie odniesienia czynią z tej książki powieść wartą przeczytania. Świat Koraliny jest bowiem fascynujący, rządzi się własnymi prawami, powolne odkrywanie, jak wszystko w nim działa i funkcjonuje jest bardzo ciekawe, potrafi zaangażować czytelnika do dalszych prób zrozumienia go, jak i budowania swoich własnych teorii.

           Powieść „Koralina”, jest w mojej ocenie, jedną z najlepszych książek Gaimana - idealnie łączy elementy mrocznej baśni i horroru. Opowiada o bardzo ważnych ludzkich cechach, takich jak wiara w siebie, miłość i upór w dążeniu do wyznaczonego celu. Bohaterka jest bardzo charyzmatyczna, więc łatwo ją polubić i kibicować w walce z iluzjami i anomaliami, które napotyka na swojej drodze. Książkę bardzo polecam miłośnikom tego gatunku literackiego.

  Pragnę przy tej okazji wspomnieć, że „światy Gaimana” są na tyle oryginalne, zróżnicowane i głębokie, że wiele jego powieści trafiło na ekran. Podobnie jest z samą „Koraliną” stworzoną przez Tima Burtona. Specyficzny styl reżysera połączony z piękną animacją poklatkową i genialna historia wzięta z kart książki czynią z tego filmu małe arcydzieło. Zachęcam też do obejrzenia filmu, ponieważ jest tego wart, chociażby ze względu na unikalny styl animacji.

   

  Beniamin Zięba

  Kl. IV TCPG         
         


           

  Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie

  38-400 Krosno, ul. Czajkowskiego 49

  tel: 13-43-688-21, fax.13-43-224-73

  email: zespol@cku.krosno.pl

   

   

  Copyright © ZSKU Krosno 2018

  Przydatne linki