ZESPÓŁ SZKÓŁ KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO W KROŚNIE


  Herbert jakiego nie znamy… czyli biografia Poety według Andrzeja Franaszka
  dodany przez A.Korab, E.Gancarz dnia 2018-11-24
   
  2018Nov2414373816045500.jpg

  W dniu 22 listopada, klasa III technikum wzięła udział w spotkaniu autorskim Andrzeja Franaszka promującym jego nową książkę – biografię Zbigniewa Herberta pt. „Niepokój”. Spotkanie było kolejnym z cyklu wydarzeń organizowanych przez krośnieński Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Krośnieńską Bibliotekę Publiczną w związku z obchodzonym Rokiem Herberta.

   

  Andrzej Franaszek to literaturoznawca i krytyk literacki, specjalizujący się w twórczości współczesnych poetów polskich, m.in. Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta, którzy są bohaterami dwóch biografii jego autorstwa.

   

  Podczas spotkania w bibliotece przedstawił on znanego Poetę od tej mniej znanej strony, starając się między innymi odpowiedzieć na pytania: - Dlaczego szukał inspiracji w mitologii? – Dlaczego często podróżował? Jak również- dlaczego przyjaciele mieli wobec niego mieszane uczucia?

   

  Zwrócił też uwagę na chorobę psychiczną Poety, która wyznaczała rytm jego życia i pracy twórczej. Andrzej Franaszek mówił również o złożoności człowieka, jakim był Herbert. Z jednej strony obdarzony poczuciem humoru, błyskotliwy i uwodzący intelektem, adorujący kobiety, z drugiej – przekonany o ciągłości zła w historii ludzkości,  niepohamowany w gniewie, rygorystyczny w osądach.

   

  Ciekawie jest zobaczyć człowieka w prawdzie jego dramatyczności” – mówił autor biografii Herberta. Podkreślił, że pisząc książkę chciał być dociekliwy i szczegółowy, a równocześnie starał się zrobić to jak najobiektywniej. Ukazując biografię Herberta na tle skomplikowanej historii Polski XX wieku, Franaszek zdołał odtworzyć całą jej złożoność. Bowiem wnikliwe jej poznanie pozwala rzucić światło na wiele utworów poety i lepiej je zrozumieć.

   

  Na koniec Gość rozdał nagrody młodzieży, która wzięła udział w konkursie plastycznym,  pod hasłem „Herbert w obrazach”.

   

  Myślę ,że dzięki temu spotkaniu młodzieży łatwiej będzie zrozumieć, że Zbigniew Herbert był „ludzki i prawdziwy, a nie papierowy i gipsowy”.

   

   

  Anna Korab, Elżbieta Gancarz

   

   

   

            
         


           

  Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie

  38-400 Krosno, ul. Czajkowskiego 49

  tel: 13-43-688-21, fax.13-43-224-73

  email: zespol@cku.krosno.pl

   

   

  Copyright © ZSKU Krosno 2018

  Przydatne linki