Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie
 
 

ZESPÓŁ SZKÓŁ KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO W KROŚNIE


  Szlakiem historii naszego miasta
  dodany przez Elżbieta Misiak-Gancarz dnia 2018-11-14
   
  2018Nov1414173963185400.jpg

  Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna

  Seneka

   

   

              W dniu 10. listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, razem z klasami II LOB, II LOC, III LOB wybraliśmy się  zobaczyć ciekawe miejsca w naszym mieście. Na co dzień tu żyjemy, pracujemy, uczymy się, a przecież jest to nasza Mała Ojczyzna z bogatą tradycją i przeszłością.

   

  Naszym przewodnikiem była Pani Dorota Bałuka, a dokumentacją zdjęciową zajęła się Pani Barbara Marszałek. Pani historyk pokazała nam miejsce, gdzie kilka metrów pod ziemią znajdują się pozostałości mostu zwodzonego oraz tablicę pamiątkową, na której była informacja o wiodącym przez Krosno Trakcie Węgierskim. Mogliśmy również zobaczyć ilustrację graficzną średniowiecznego wyglądu miasta z jego budynkami i uliczkami. Dowiedzieliśmy się, gdzie odbywały się egzekucje, gdzie był pręgierz oraz kupcy rozkładali swoje stragany. Niewątpliwą atrakcją było obejrzenie krypty grobowej legendarnych już Oświęcimów: Anny i Stanisława, oraz spojrzenie na architekturę kościoła o. o. Franciszkanów. Po tym wyjątkowym miejscu oprowadził nas Ojciec Gwardian. Idąc w stronę Starego Cmentarza, na ul. J. Piłsudskiego oglądaliśmy zdjęcia miasta z okresu I wojny światowej i przed jej wybuchem. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądały miejsca i ludzie, stacjonujące tu wojska. Na Starym Cmentarzu oddaliśmy hołd powstańcom styczniowym, jak również obejrzeliśmy bardzo stare, jeszcze XIX-wieczne pomniki pochowanych tu znakomitych osobistości tego miasta.

   

  Krosno - kiedyś Parva Cracovia(mały Kraków), dziś dla wielu dom, przestrzeń do życia, ważne miejsce na mapie.

   

  Myślę, że dla wszystkich nas była to bardzo potrzebna lekcja, która pozwoliła dowiedzieć się o świetności grodu w okresie średniowiecza, odrodzenia i powolnym upadku w okresie XVII wieku, aż do czasów współczesnych-nowego rozdziału w życiu krośnian i odpowiedzialności za to, co najważniejsze.

   

   Elżbieta Misiak-Gancarz

   

   

            
         


           

  Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie

  38-400 Krosno, ul. Czajkowskiego 49

  tel: 13-43-688-21, fax.13-43-224-73

  email: zespol@cku.krosno.pl

   

   

  Copyright © ZSKU Krosno 2021

  Przydatne linki