ZESPÓŁ SZKÓŁ KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO W KROŚNIE


  Bliskie spotkanie z… polszczyzną
  dodany przez K.Wilk, E.Gancarz dnia 2018-02-24
   
  2018Feb2417443625374300.jpg

  Ponad wszystkie wasze uroki,
  Ty! Poezjo, i ty Wymowo,
  Jeden – wiecznie będzie wysoki:
  Odpowiednie dać rzeczy – słowo!
  C. K. Norwid

   

  W dniu 21 lutego 2018 uczniowie klasy III I IV naszej szkoły wzięli udział w wykładzie Pani dr Marii Krauz, językoznawcy, pracownika naukowego Uniwersytetu Rzeszowskiego zatytułowanym Słowa, słowa, słowa – czyli o kreatywności językowej Polaków, który odbył się w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej. Celem wizyty było uświęcenie Międzynarodowego Dnia  Języka Ojczystego oraz zdobycie wiedzy na temat zmieniającej się intensywnie naszej mowy ojczystej.

   

  Pani Profesor w sposób bardzo interesujący przedstawiła zgromadzonym w czytelni biblioteki osobom, m.in.  przykłady różnego rodzaju neologizmów,  opowiadała również o pochodzeniu wyrazów, zmianach w  ich znaczeniu i formie na przestrzeni lat.

   

  Po zakończeniu wykładu  uczennice klasy IV TCPG/FOT wręczyły Pani Profesor  w podziękowaniu  kwiaty, a uczennice klasy III TCPG/FOT miały możliwość rozmowy z i zadania jej pytań dotyczących prawidłowej odmiany sprawiających im trudności wyrazów.  

   

  Mamy nadzieję, że spotkanie dla naszych uczniów było owocne, a wiedza zeń wyniesiona, zaowocuje na maturalnym egzaminie ustnym z języka polskiego, gdzie  nie brakuje pytań odnoszących się do szeroko pojętych zagadnień językowych.

   

  W tym miejscu należą się ukłony dla Krysi Wilk za bycie z młodzieżą i współautorstwo artykułu oraz Ani Korab za zorganizowanie wyjścia.

   

   

  Krystyna Wilk
  Elżbieta Gancarz

            
         


           

  Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie

  38-400 Krosno, ul. Czajkowskiego 49

  tel: 13-43-688-21, fax.13-43-224-73

  email: zespol@cku.krosno.pl

   

   

  Copyright © ZSKU Krosno 2018

  Przydatne linki