ZESPÓŁ SZKÓŁ KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO W KROŚNIE


  ERASMUS+ - II Wizyta studyjna we Włoszech
  dodany przez Elżbieta Kubit dnia 2017-09-28
   
  2017Oct0621461337857500.jpg

  Przypominamy, że nasza szkoła bierze udział w 2 - letnim Międzynarodowym Projekcie w ramach Erasmusa+ „Szkoła dla przyszłej Europy: zapobieganie porzucaniu nauki, działania zapobiegawcze i przywracające poprzez edukację sztuką".
  Projekt w ramach KA2 Partnerstwo Strategiczne w sektorze Edukacji Szkolnej.
  Koordynatorem Projektu jest Portugalia a partnerami Polska i Włochy.

  W związku z tym, w dniach od 17. do 23. września 2017 roku - we włoskim mieście Reggio di Calabria, odbyła się II Wizyta studyjna w ramach tegoż Projektu. Polskę reprezentowali: przedstawiciele Urzędu Gminy Chorkówka i Krośnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Panie: Ewa Wajs, Katarzyna Zientarska, Monika Jagieła i Elżbieta Kubit - nauczycielki Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie.
  Program spotkania był niezwykle urozmaicony. W czasie pobytu wizytowaliśmy szkoły:

  • Carducci - Da Feltre,
  • Vocational High School „Marconi” w Siderno,
  • Szkołę Średnią „T. Campanella”,
  • Liceum w Cinquefrondi,
  • Szkołę Zawodową „Severi- Guerrisi” w Gioia Tauro,
  • Akademię Plastyczną „Accademia di Belle Arti”
  • Liceum Społeczno - Pedagogiczne.
  • oraz Przedszkole Miejskie.

  Mieliśmy, zatem, możliwość przyjrzeć się funkcjonowaniu szkół włoskich, na różnych etapach edukacyjnych. Owe wizyty dostarczały nam także tematów do dyskusji i wymianę doświadczeń z partnerami.
  W Liceum „Preti – Frangipane” odbyły się Warsztaty na temat włoskiego systemu oświaty. Stały się one jednocześnie inspiracją do porównywania systemów edukacji Włoch, Portugalii i Polski oraz dyskusji na temat edukacji przez sztukę, która była niezwykle ożywiona, gdyż przedstawiciele państw partnerskich, bardzo chętnie, dzielili się swoimi doświadczeniami w tym zakresie.

  Mimo napiętego programu, znaleźliśmy czas na poznanie zabytków regionu. Przy okazji pobytu na południu Włoch zwiedziliśmy: Muzeum Reggio Calabria, Muzeum Epizeferi - archeologiczne wykopaliska i ceramikę. Natomiast przy okazji wizyty w szkole w Cinquefrondi, podziwialiśmy piękny górski krajobraz Gambarie d'Aspromonte. Odwiedzając placówki w Reggio przechadzaliśmy się pięknym nadmorskim bulwarem. Oczywiście „towarzyszyła” nam piękna słoneczna pogoda.
  Włosi znani są z gościnności i chętnie spotykają się z gośćmi Ich kraju, toteż w Siderno doszło do spotkania z Burmistrzem tego miasta.

  Na koniec, tej krótkiej relacji, przekazujemy serdeczne pozdrowienia od Partnerów Projektu z Włoch i Portugalii dla całej społeczności ZSKU.

  Kolejne spotkanie partnerskie ma się odbyć w listopadzie. Gościć nas będą nasi przyjaciele z Barcelos w Portugalii.


  Elżbieta Kubit
  Wicedyrektor ZSKU

   

      Artykuł PDF >>>  
       
         


           

  Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie

  38-400 Krosno, ul. Czajkowskiego 49

  tel: 13-43-688-21, fax.13-43-224-73

  email: zespol@cku.krosno.pl

   

   

  Copyright © ZSKU Krosno 2018

  Przydatne linki