Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie
 
 

ZESPÓŁ SZKÓŁ KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO W KROŚNIE


  26 Maja-Dzień Matki
  dodany przez Elżbieta Misiak-Gancarz dnia 2022-05-21
   
  2022May2113451752524800.jpg

  „Oto był maleńki i niedołężny — kruszyna cielesna, byt zależny jedynie od niej — cząstka jej całości, jak gdyby nowy organ jej ciała…Wykarmiła go, wypielęgnowała, wyhodowała. Z roku na rok rósł w jej rękach, w jej oczach, w jej objęciu. Każdy dzień jego zależał od niej, z niej się poczynał, na niej się kończył. Siły swe przelała, życie swe przesączyła kropla po kropli w jego siły. „

   

  Stefan Żeromski, ”Przedwiośnie”

   

  Dzień Matki jest obchodzony prawie na całym świecie. Święto to przypomina nam, jak ważne są nasze Mamy oraz że każdej należy się moc uścisków, buziaków i milion bukietów kwiatów za jej bezwarunkową miłość.

   

  Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. To ona dzielnie nosiła nas „pod sercem”, urodziła, karmiła, dbała o nas i wychowywała. To mama śpiewała nam kołysanki, tuliła, gdy nie mogliśmy zasnąć i pocieszała, gdy rozbiliśmy kolano.

   

  Swoje źródła Dzień Matki ma w starożytności. W antycznej Grecji i Rzymie kobiety-matki-boginie były symbolem płodności i urodzaju. W Grecji obchodzono wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw. Natomiast w Rzymie odbywały się uroczystości na cześć bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów.

   

  Następnie zwyczaj ten zanikł, aby powrócić do łask już w czasach nowożytnych, a dokładniej w XVI wieku. Zaczęło się od Anglików i Szkotów, którzy wskrzesili obchody Dnia Matki, świętując w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Nazywali to „Mothering Sudany”, czyli taka „niedziela u mamy”. Dzień ten był wolny od pracy. Dbano, aby każdy mógł spędzić go ze swoją rodzicielką. Specjalnie z tej okazji przygotowywano „matczyne ciasta”. Dzieci składały matkom życzenia, obdarowywały je kwiatami, słodyczami i drobnymi upominkami, a w zamian otrzymywały od nich błogosławieństwo.

   

  Pod koniec XIX wieku zwyczaj ten ponownie uległ zapomnieniu, a niezwykłą matczyną rolę doceniono ponownie dopiero po II wojnie światowej.  W czasach, gdy wojna spustoszyła Europę, kobiety rodzące dzieci stały się prawdziwym dobrem narodowym.

   

  Obecnie, Dzień Matki obchodzony jest w ponad 40 krajach na świecie. Polski Dzień Matki przypada 26 maja, a zaczęto go obchodzić jeszcze w 1914 roku. Pierwsze doniesienia wskazują Kraków jako pierwsze miejsce, gdzie świętowano tę uroczystość.

   

  Kilka najcenniejszych lekcji, których udzieliła mama:

  • „Odkąd pamiętam moja mama zawsze powtarzała mi, że miłość to nie są tylko słowa, że przede wszystkim są to czyny. Jeśli kogoś kochamy to jesteśmy w stanie poruszyć niebo i ziemię, żeby ukochana osoba była szczęśliwa”.
  • „Zaufanie jakim mnie obdarzyła i wspieranie mnie nawet wtedy, gdy zrobiłam coś nie tak jak należało”.
  • „Życie jest skomplikowane, ale zawsze znajdzie się wyjście z trudnej sytuacji i trzeba wierzyć, że wszystko się ułoży”
  • „Nie zapominać też o sobie samym. Kochać, ale nie poświęcać wszystkiego, co dla mnie ważne dla drugiej osoby, bo w miłości ważne są też kompromisy”.
  • „Nie oceniać ludzi zbyt łatwo, zawsze starać się wczuć w sytuację drugiego człowieka”.
  • „Mama pokazała mi, jak zawsze odnajdywać w sobie siłę, uzbroiła mnie w optymizm, uśmiech i nauczyła jak patrzeć na problemy z dystansem”.

  Jest wiele pięknych sposobów na to, żeby uczcić ten ważny dzień. Być może powyższe wypowiedzi zainspirują i Was do tego, żeby wyrazić swoją wdzięczność Waszym Mamom.

   

  Wszystkim Im składamy najserdeczniejsze życzenia!

  Elżbieta Misiak-Gancarz

            
         


           

  Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie

  38-400 Krosno, ul. Księdza Piotra Skargi 1

  tel: 13-43-688-21, fax.13-43-224-73

  email: zespol@cku.krosno.pl

   

   

  Copyright © ZSKU Krosno 2022

   

   

  Kursy językowe

  Edoo - neutralne