ZESPÓŁ SZKÓŁ KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO W KROŚNIE


  Dla humanistów i nie tylko… Sejm wybrał patronów roku 2021
  dodany przez Elżbieta Misiak-Gancarz dnia 2021-01-23

  Poezja to echo proszące cień do tańca

   Carl Sandburg

   

  27 listopada ubiegłego roku Sejm ustanowił patronów 2021 r. Izba uhonorowała: kardynała Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja. W 2021 r. przypada 40. rocznica śmierci, a także 120. urodzin kardynała Wyszyńskiego.                 
  W uchwale zwrócono uwagę, że duchowny był głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich i mężem stanu. Występował w imieniu Ojczyzny, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i broniąc polskiej kultury. W tekście przypomniano, że kard. Wyszyński podkreślał konieczność zrozumienia znaczenia wolności Narodu, która dla każdego obywatela winna być wielkim dobrem i rzeczywistą własnością. „Wolność Narodu była dla Prymasa Tysiąclecia priorytetem działalności kapłańskiej i społecznej” - napisano w dokumencie.

  Sejm ustanowił też 2021 Rokiem Stanisława Lema, najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie, autora m. in. „Cyberiady”, „Solaris” czy „Bajek robotów”. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin pisarza.

  W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu” - głosi tekst uchwały.

   

  2021 będzie również Rokiem Cypriana Kamila Norwida (200. rocznica urodzin), wybitnego poety, dramatopisarza, prozaika i myśliciela, a także artysty sztuk pięknych.               W twórczości swej Norwid odwoływał się do narodowej i ogólno-europejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem.

   „Twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący. W uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiego życia umysłowego i polskiej kultury, w dwustulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Cypriana Norwida” - czytamy.

   

  Krzysztof Kamil Baczyński - jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów - to kolejny patron 2021 roku. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, a dwa lata temu, na mocy postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.

  „W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej - Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu” - podkreślono w tekście dokumentu.

  W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin poety.

   

  Patronem 2021 r. został również Tadeusz Różewicz, wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin Różewicza.

  Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską” - napisano w dokumencie.

   

  Sejm przyjął też uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Uchwalony w 1791 r. przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego akt wprowadził trójpodział władzy, niósł gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.

  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, świadomy znaczenia Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wiekopomnego aktu - myślicielom politycznym, posłom na Sejm Czteroletni, przedstawicielom ówczesnego obozu patriotycznego oraz pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości, zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji 3 Maja współcześnie” - oświadczono.

   

  Za:https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=71D186DF43A23C4DC125862D0079916F

   

  Jako polonistce z 25 letnim stażem, postaci autorów literackich, zwłaszcza poetów są mi szczególnie bliskie. To na ich poezji uczyłam się wrażliwości i umiejętności interpretacji liryki. Na zajęciach języka polskiego zajmą w tym roku miejsce szczególne.

   

  Elżbieta Misiak-Gancarz   Artykuł PDF >>>  
       

       

  "Stypendium Młodego Zawodowca" 2020/2021 w rękach naszej uzdolnionej młodzieży
  dodany przez Karolina Krężałek dnia 2021-01-06
   
  2021Jan0612072598182000.jpg

  Z radością informujemy, że 8 uczniów Technikum nr 7 otrzymało stypendia, w ramach Motywacyjnego Programu Stypendialnego Miasta Krosna.

  "Stypendium Młodego Zawodowca", przyznane przez Dyrektora Szkoły - Panią Bożenę Cząstkę, uzyskali uczniowie kształcący się na kierunkach - technik fotografii i multimediów oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej.

  Najlepszymi "zawodowcami" w roku szkolnym 2020/2021 są:

  Gabriela Zając - klasa I
  Roksana Łobaza - klasa II (5)
  Aleksandra Moroń - klasa II (4)
  Julia Kamińska - klasa II (4)
  Patryk Gutkowski - klasa II (4)
  Paweł Trybus - klasa II (4)
  Dominika Syrek - klasa III
  Wiktor Michalski - klasa III.

  Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

   

  Karolina Krężałek         

       

  Roksana Łobaza i Paweł Trybus - Stypendystami Prezesa Rady Ministróww roku szkolnym 2020/2021
  dodany przez Karolina Krężałek dnia 2021-01-06
   
  2021Jan0612045316098000.jpg

  "Wiedza jest jedyną rzeczą, która wzbogaca, a której nikt nie może nikomu odebrać" - Ignacy Paderewski

  Z ogromną dumą i radością informujemy, że dwoje uczniów naszej szkoły znalazło się w gronie 7092 najlepszych uczniów szkół średnich w Polsce i otrzymało  Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Są to: Roksana Łobaza i Paweł Trybus!

  Roksana i Paweł uzyskali najwyższe średnie ocen i wzorowe zachowanie w danym typie szkoły. Warto także podkreślić, że tych dwoje zostało także stypendystami "Stypendium Młodego Zawodowca".

  • Roksana Łobaza to uczennica klasy II technikum 5-letniego, na kierunku Technik grafiki i poligrafii cyfrowej. Ma 16 lat i mieszka w Krośnie. Uwielbia rysować i słuchać muzyki (szczególnie popu). Fascynuje ją Azja Wschodnia. Roksana uzyskała w poprzednim roku szkolnym średnią ocen - 5,00.

   

  • Paweł Trybus kształci się na kierunku Technik grafiki i poligrafii cyfrowej i chodzi do klasy II 4-letniego technikum po gimnazjum. Paweł w styczniu kończy 18 lat. Mieszka w Chorkówce. Uwielbia projektować kalendarze, ulotki itp. Paweł interesuje się pożarnictwem. To zapalony strażak. Od 2014 r. czynnie działa w OSP: bierze udział w akcjach, zawodach, a także reprezentuje jednostkę w turniejach wiedzy pożarniczej. Średnia ocen uzyskana przez Pawła to 5,25.

   

  Serdecznie gratulujemy naszym Stypendystom i życzymy dalszych sukcesów! Powodzenia, Kochani,  w życiu szkolnym i osobistym.

  PS. Ze względów epidemicznych w tym roku nie było uroczystego rozdania świadectw przez władze województwa podkarpackiego. Skromną uroczystość zorganizowaliśmy w szkole. Dyplomy wraz z gratulacjami stypendyści otrzymali z rąk Dyrekcji ZSKU w Krośnie. 

   

  Karolina Krężałek         

       

  Boże Narodzenie 2020
  dodany przez Dyrekcja ZSKU dnia 2020-12-22
   
  2020Dec2213082241868000.jpg

  Wiary, co góry przenosi, nadziei, która nie gaśnie,

  miłości w każdej ilości od Bożej Dzieciny…

   

  Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia i z tej okazji składamy Państwu mnóstwo najserdeczniejszych życzeń. Niech te święta upłyną Państwu przede wszystkim w zdrowiu, którego życzymy również na następne nadchodzące dnie, miesiące i lata. Życzymy świąt dających radość i odpoczynek, mnóstwa prezentów pod choinką oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym jak również sukcesów w pracy zawodowej w Nowym Roku 2021.

   

  Serdeczne życzenia składa Dyrekcja Zespołu Szkół Kształcenia              

  Ustawicznego w Krośnie

            

       

  Życzenia świąteczne od młodzieży
  dodany przez ZSKU dnia 2020-12-21         

       

  Filmy promocyjne - PROGRAM INTERREG V-A POLSKA SŁOWACJA 2014-2020
  dodany przez Dyrekcja ZSKU dnia 2020-12-12
   
  2020Dec1214412503678900.jpg

  Zapraszamy do obejrzenia filmów promocyjnych jakie były realizowane w ramach projektu "PROGRAM INTERREG V-A POLSKA SŁOWACJA 2014-2020".

            

       

  13 grudnia 1981 roku… Niedziela bez Teleranka…
  dodany przez Anna Korab dnia 2020-12-11
   
  2020Dec1119273325616500.jpg

  Zbliża się kolejna rocznica wprowadzenia w naszym kraju stanu wojennego… to data jedna z kolejnych do nauki dla młodego pokolenia…, zaś w ludziach dojrzałych ta rocznica rodzi wiele wspomnień…

  Poniżej podaję link do wystąpienia generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym to w niedzielę, 13 grudnia 1981 roku wprowadzono na całym terytorium Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej stan wojenny.

   https://www.youtube.com/watch?v=RayToE35mDM

  Prócz oczywistych skojarzeń, innym jest hasło które stało się tytułem książki Beaty Tadli, wydanej przed dziewięcioma laty – „Niedziela bez Teleranka”.

   

  Dla wielu dzieci symbolem tego tragicznego dla Polaków dnia był... brak programu "Teleranek". Zamiast charakterystycznego koguta na ekranie pojawił się pewien generał...

  Książka B. Tadli to podróż do początku lat 80. i porównanie realiów codziennego życia tamtych lat do realiów życia w 2. dekadzie XXI w. Autorka napisała 21 krótkich historii o peerelowskiej rzeczywistości, czyli m.in. o tym, co i jak się jadało? jakiej muzyki słuchało? po co trzeba było stać w kolejce? Tytułowa niedziela 13 grudnia przewija się natomiast w tle, jako indywidualne wspomnienia dzisiejszych 40-latków. Publikacja została dodatkowo uzupełniona o wywiady ze specjalistami komentującymi niektóre rozdziały. Są wśród nich:

  - architekt Michał Borowski, który opowiada o blokowiskach „wczoraj” i szklanych domach „dziś”;

  - dziennikarz Roman Kurkiewicz, zapamiętały stacz w kolejkach do księgarń;

  - Lidia Popiel, fotografka i modelka.

  Książka Beaty Tadli nie jest pracą naukową, tylko propozycją pokazania zmian, jakie zaszły w Polsce przez ostatnie 30 lat. Młodemu pokoleniu Polaków polecam ją jako lekturę, by lepiej zrozumieć pokolenie swoich rodziców, któremu przyszło żyć i pracować w tak trudnych, historycznych czasach.

  Pozycja dostępna jest w naszej szkolnej bibliotece, ponadto można ją nabyć jeszcze na rynku wtórnym.

  Opinie o książce i recenzje dostępne na:

  https://lubimyczytac.pl/ksiazka/122287/niedziela-bez-teleranka

   

        Oprac.

  Anna Korab         

       

  Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
  dodany przez Elżbieta Misiak-Gancarz dnia 2020-12-09
   
  2020Dec099293765402800.jpg

  Nie trzeba być uczonym, doktorem, studentem, kimkolwiek w tym rodzaju, żeby doceniać wartość praw człowieka i wiedzieć, ze mają one sens. Wystarczy być prawym człowiekiem, by chcieć je posiadać, odczuwać ich brak, gdy ich nie ma i chcieć o nie walczyć. Miliony ludzi zginęło już walcząc o nie.

   

  Roman Kuźniar

   

   

  Dzień Praw Człowiekaang. Human Rights Day – święto obchodzone corocznie 10 grudnia, ustanowione przez  Zgromadzenie Ogólne ONZ (rezolucja 423 (V) z 1950 roku) w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku.

  Dzień ten poświęcony jest orędownikom praw człowieka na całym świecie, którzy dążą do zapewnienia ochrony własnych praw oraz praw innych i wkładają wiele wysiłku w działania zapewniające przestrzeganie ich na co dzień. Wielu z nich jest za to prześladowanych, pozbawianych pracy czy niesłusznie więzionych. Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka są okazją do uczczenia ich odwagi i osiągnięć.

  Sekretarz generalny ONZ w swym przesłaniu z 2010 roku z okazji Dnia Praw Człowieka powiedział:

  To przede wszystkim na rządach państw spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie ochrony orędownikom praw człowieka. Wzywam wszystkie państwa, by przestrzegały wolności słowa i wolności gromadzenia się, tak potrzebnych w ich pracy. [... Gdy życie obrońców praw człowieka jest zagrożone, zmniejsza się poczucie bezpieczeństwa wszystkich ludzi. Gdy głosy obrońców praw człowieka są zagłuszane, cierpi na tym sprawiedliwość.

   

  W dzisiejszym świecie, gdzie wprawdzie nie ma globalnych konfliktów, ale też ludziom różnie się żyje, takie pojęcia jak: wolność, niezależność, równość, pokój ,nadzieja, godność, dobrobyt nabierają nowego znaczenia. Zwłaszcza maluczcy, ale też intelektualiści potrzebują kogoś, kto przywróci im wiarę w sens życia i w drugiego człowieka.

  Największymi współczesnymi działaczami w obronie najświętszych praw i wartości, związanymi z Amnesty International są:

   

  Behrouz Boochani, 

  Befeqadu Hailu,

  Franchesca Leigh „Chescaleigh”,

  Hend Amry,

  Kat Blaque,

  Mai Khoi,

  Nancy Herz,

  Noan Sereiboth.

  Ze swoimi hasłami - za pomocą internetu - docierają do wielu osób na całym świecie.

  W Polsce należy spośród sporej grupy wymienić choćby:

  Marię Barbarę Ledóchowską,

  Marka Edelmana,

  Annę Walentynowicz,

  Jana Karskiego.

  Są to osoby, które praktycznie całym swoim życiem świadczyły o potrzebie i konieczności równego traktowania wszystkich, niezależnie od pochodzenia, rasy czy zawodu, który się wykonuje.

  Dziś oddajemy im cześć.

   

  Elżbieta Misiak-Gancarz

   

            

       

  W kręgu tradycji - 6 grudnia – „Mikołajki”
  dodany przez Anna Korab dnia 2020-12-03
   
  2020Dec0320401101554700.jpg

  W kręgu tradycji - 6 grudnia – „Mikołajki”

  Mikołajki - to nazwa dnia św. Mikołaja obchodzonego 6 grudnia na cześć św. biskupa Mikołaja z Miry. Obecność Świętego Mikołaja zapowiada nadejście Świąt Bożego Narodzenia. W dniu tym Święty Mikołaj (właściwie osoba przebrana za niego) przynosi dzieciom prezenty. Zazwyczaj są to drobne upominki, słodycze lub małe zabawki. Osoby dorosłe również obdarowują swoich bliskich.

   Zwyczaj obdarowywania się prezentami w Polsce można znaleźć w tekstach z XVIII wieku. Dzieci otrzymywały jabłka, złocone orzechy, pierniki        i drewniane krzyżyki. Nazwa Mikołajki pojawiła się później na określenie miłej tradycji obdarowywania się 6 grudnia. Dziś nazwa ta określa zwyczaj (obecny m.in. w wielu szkołach) wymieniania się drobnymi prezentami z wcześniejszym losowaniem „swojego Mikołajka" czy „swojej Mikołajki”, czyli osoby, którą się obdaruje.

  Na świecie

  W średniowiecznym Amsterdamie Sinter Klaas przypływał żaglowcem z dalekich ciepłych mórz, a wór z prezentami niósł ciemnoskóry sługa zwany Czarnym Piotrusiem. Człowiek z ciepłych krajów nie bardzo pasował do zaśnieżonego zimowego pejzażu. Toteż, gdy w roku 1822 Clemens Clarke Moore napisał poemat, w którym św. Mikołaj przybywa saniami zaprzężonymi w renifery z bieguna północnego, wkrótce przyjęło się to do tradycji.                              W niektórych krajach św. Mikołaj został bożonarodzeniowym dziadkiem: Père Noël we Francji, Julemand w Norwegii, Babo Natale we Włoszech. W Rosji św. Mikołaj był również otoczony kultem jako patron uciśnionych i skrzywdzonych, ale przejętą z zachodu postać rozdającą dzieciom prezenty nazwano Dziadkiem Mrozem, ze względu na podobieństwo do bajkowej postaci nazywanej Moroz Krasnyj Nos.

  W Polsce

  W Wielkopolsce i na Kaszubach prezenty tradycyjnie przynosił Gwiazdor, która to postać obecnie zrosła się w jedno ze św. Mikołajem. W nocy z 5 na 6 grudnia podkłada się prezenty pod poduszkę, w buciku lub umieszcza się je w dużej skarpecie. Istnieje wiele legend związanych z tym zwyczajem. Jedna z nich, zapewne o anglosaskim rodowodzie, mówi, że 6 grudnia wczesnym rankiem, kiedy jeszcze wszystkie dzieci śpią, św. Mikołaj zagląda przez szybkę do domu. Gdy zobaczy wyczyszczone buty, zostawia upominek dla domowników. Jeżeli zaś nie zobaczy żadnych butów lub będą one brudne, zamiast prezentu zostawi tylko zgniłą pyrę (pozn. zgniły ziemniak).

   

  Chociaż nie wszyscy już jesteśmy dziećmi, w skrytości ducha nadal wierzymy, że w dniu św. Mikołaja otrzymamy jakiś drobiazg, który będzie miłym symbolem i wyrazem pamięci o nas przez naszych bliskich. Sami natomiast obdarowujmy w tym dniu dobrym słowem i gestem oraz… niezliczoną ilością prezentów.

   

  Anna Korab         

       

  Kartka z kalendarza
  dodany przez Elżbieta Misiak-Gancarz dnia 2020-11-27
   
  2020Nov2317275699375500.jpg

  Mija 190 lat od wybuchu powstania listopadowego.

  Hej ,kto Polak na bagnety, żyj swobodo, Polsko żyj!

  K. Delavigne, Warszawianka

   

  W nocy z 29 na 30 listopada 1830 r. w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Listopadowe - zryw niepodległościowy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Przez 10 miesięcy 140 tys. ludzi prowadziło walkę z największą potęgą militarną Europy, odnosząc w niej poważne, lecz przejściowe sukcesy. Rozpoczęte w listopadową noc powstanie narodowe było największym wysiłkiem zbrojnym w polskich walkach wyzwoleńczych XIX wieku.

  Wybuch Powstania Listopadowego poprzedziło utworzenie w 1828 roku tajnego sprzysiężenia w Szkole Podchorążych Piechoty w Warszawie, na czele którego stanął ppor. Piotr Wysocki. Powstanie organizacji było konsekwencją pogarszającej się sytuacji politycznej w Królestwie Polskim.

  Wybuch powstania wyznaczono na 29 listopada na godz. 18. Początek nocy listopadowej tak opisywał ppor. Piotr Wysocki: "O godzinie szóstej dano znak jednoczesnego rozpoczęcia wszystkich działań wojennych przez zapalenie browaru na Solcu w bliskości koszar jazdy rosyjskiej. Wojska polskie ruszyły z koszar do wskazanych stanowisk. Ja pośpieszyłem do koszar podchorążych. W salonie podchorążych odbywała się wtenczas lekcja taktyki. Wbiegłszy do sali, zawołałem na dzielną młodzież: Polacy! Wybiła godzina zemsty. Dziś umrzeć lub zwyciężyć potrzeba! Idźmy, a piersi wasze niech będą Termopilami dla wrogów! Na tę mowę i z dala grzmiący głos: Do broni! Do broni!, młodzież porwała karabiny, nabiła je i pędem błyskawicy skoczyła za dowódcą. Było nas stu sześćdziesięciu kilku!".

  30 lat po zakończeniu powstania rocznica jego wybuchu stała się okazją do organizacji wielkiej manifestacji patriotycznej mieszkańców Warszawy. Odśpiewano wówczas pieśń skomponowaną przez Alojzego Felińskiego na cześć cara Aleksandra I, zmieniając jej refren na: "Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie". Manifestacja była jednym z wielu wystąpień, związanych ze wzrostem postaw antyrosyjskich, których wynikiem był wybuch w 1863 roku  kolejnego - tym razem Powstania Styczniowego./za PAP/

  A oto jak o tamtych wydarzeniach pisał Adam Mickiewicz. Przed Wami wiersz Do Matki Polki

   

  O matko Polko! gdy u syna twego

  W źrenicach błyszczy genijuszu świetność,

  Jeśli mu patrzy z czoła dziecinnego

  Dawnych Polaków duma i szlachetność;

   

  Jeśli rzuciwszy rówienników grono

  Do starca bieży, co mu dumy pieje,

  Jeżeli słucha z głową pochyloną,

  Kiedy mu przodków powiadają dzieje:

   

  O matko Polko! źle się twój syn bawi!

  Klęknij przed Matki Boleśnej obrazem

  I na miecz patrzaj, co Jej serce krwawi:

  Takim wróg piersi twe przeszyje razem!

   

  Bo choć w pokoju zakwitnie świat cały,

  Choć się sprzymierzą rządy, ludy, zdania,

  Syn twój wyzwany do boju bez chwały

  I do męczeństwa... bez zmartwychpowstania.

   

  Wcześnie mu ręce okręcaj łańcuchem,

  Do taczkowego każ zaprzęgać woza,

  By przed katowskim nie zbladnął obuchem

  Ani się spłonił na widok powroza;

   

  Bo on nie pójdzie, jak dawni rycerze,

  Utkwić zwycięski krzyż w Jeruzalemie,

  Albo jak świata nowego żołnierze

  Na wolność orać... krwią polewać ziemię.

   

  Zwyciężonemu za pomnik grobowy

  Zostaną sucha drewna szubienicy,

  Za całą sławę krótki płacz kobiécy

  I długie nocne rodaków rozmowy.

   

  Ku pamięci i refleksji:

  Elżbieta Misiak-Gancarz

   

            

       


           

  Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie

  38-400 Krosno, ul. Czajkowskiego 49

  tel: 13-43-688-21, fax.13-43-224-73

  email: zespol@cku.krosno.pl

   

   

  Copyright © ZSKU Krosno 2018

  Przydatne linki