Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie
 
 

ZESPÓŁ SZKÓŁ KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO W KROŚNIE


  Udział klasy IVTFiM wystawie fotograficznej w RCKP w Krośnie.
  dodany przez Ewa Wajs dnia 2022-09-22
   
  2022Sep2215535183755700.jpg

  W dniu 16. września br. uczniowie z klasy IV technik fotografii i multimediów byli na wystawie fotograficznej w RCKP w Krośnie.

  Wystawa prezentuje zdjęcia autorów zrzeszonych w Fotoklubie RCKP. Ekspozycja składa się z kilkudziesięciu fotografii z pełnym przekrojem zainteresowań i tematyki - od krajobrazu, poprzez fotografię przyrodniczą, koncertową, społeczną, astrofotografię i portret. Autorzy zdjęć skupili się przede wszystkim na bliskim otoczeniu Beskidu Niskiego, ale również miejscach bardziej odległych, a czasami nawet egzotycznych. Przy wnikliwym oglądaniu zdjęć można dostrzec nie tylko ich techniczne walory, ale również rozpoznać kilkanaście gatunków zwierząt oraz wiele wątków roślinnych.

   

  Ewa Wajs         

       

  Inauguracja roku szkolnego 2022/2023 w Technikum nr 7
  dodany przez Karolina Krężałek dnia 2022-09-02
   
  2022Sep0219065261158100.jpg

  „Wiedza jest jedyną rzeczą, która wzbogaca i której nie można nikomu odebrać”.
                                                                                                        
  J. Paderewski

   

  1 września 2022 r. uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. O godz. 10.00 uczniowie i nauczyciele zgromadzili się w auli szkolnej, gdzie miała miejsce część oficjalna uroczystości.

   

  Na wstępie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Weronika Gradowicz i Filip Kusy szczególne słowa powitania skierowali do nowej Dyrekcji naszej szkoły – Pani Anety Bator (dyrektora ZSKU w Krośnie) i Pani Barbary Marszałek (vicedyrektora). Prowadzący w imieniu całej społeczności uczniowskiej pogratulowali Paniom Dyrektor wyboru na zaszczytne i odpowiedzialne stanowiska i życzyli owocnej pracy, wytrwałości i wielu sukcesów zawodowych.

   

  Następnie miało miejsce powitanie uczniów klas pierwszych. Prowadzący przekazali pierwszakom słowa wsparcia i zachęcili do włączenia się w życie szkoły. Ważne słowa zostały skierowane do uczniów klasy IV(4), którzy w tym roku kończą szkołę i zdają końcowy egzamin zawodowy i egzamin maturalny. Czwartoklasistom życzono samych sukcesów - prostych egzaminów i wysokich wyników, które pozwolą im na realizację planów i marzeń, rozpoczęcie wymarzonych studiów lub pracy. Wszystkim uczniom zostały przypomniane reguły i przepisy panujące w szkole ustanowione pod kątem bezpieczeństwa i wspólnego dobra. Na koniec swojego wystąpienia, prowadzący skierowali słowa do dyrekcji i nauczycieli, życząc pedagogom sukcesów zawodowych oraz dobrej współpracy z młodzieżą.

   

  W drugiej części uroczystości głos zabrała nowa Pani Dyrektor Aneta Bator, która w ciepłych słowach powitała uczniów i nauczycieli, życząc wszystkim udanego roku szkolnego 2022/2023.

   

  Karolina Krężałek         

       

  Witajcie po wakacjach!
  dodany przez Elżbieta Misiak-Gancarz dnia 2022-09-01
   
  2022Sep018043146203700.jpg

  A w górach już jesień
  Płomienny korowód
  A w górach już jesień
  I spokój na progu
  A w górach już jesień
  Pospieszne odloty
  Pożegnań czas

  sł. Janusz Kondratowicz

   

   

   

   

  Wszystko co dobre szybko mija. Wakacje dobiegły końca. Przed Wami kolejny rok szkolny, czas wysiłku, pracy, nauki, ważnych egzaminów. Dla jednych to początek nowej drogi edukacyjnej, dla innych to ostatnia prosta do mety.

   

  Wszystkim tym, którzy wybrali naszą szkołę, zarówno Uczniom, jak i Słuchaczom Szkół dla Dorosłych życzymy samych sukcesów, wielu powodów do radości, zadowolenia, nowych przyjaźni i wspaniałych nauczycieli. Natomiast tym, dla których to będzie ostatni rok w murach naszej szkoły, życzymy powodzenia na egzaminach zawodowych, na maturze oraz dojrzałych, odważnych decyzji na dalsze etapy osobistego i zawodowego rozwoju.

   

  Całej społeczności ZSKU, Uczniom, Słuchaczom, Dyrekcji oraz Gronu Pedagogicznemu życzę dużo zdrowia, sił i wytrwałości w nowym roku szkolnym 2022/2023.

   

  Elżbieta Misiak-Gancarz

            

       

  Wakacje!!!
  dodany przez Elżbieta Misiak-Gancarz dnia 2022-06-25
   
  2022Jun2318555153948500.jpg

  To już jest koniec, możemy iść…,jesteśmy wolni…….

  śpiewały Elektryczne Gitary

   

  Wszystkim naszym  uczniom, wychowankom i słuchaczom życzymy cudnych, zdrowych i bezpiecznych wakacji!!!         

       

  Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022, czyli gratulacje, podziękowania, życzenia i pożegnanie
  dodany przez Karolina Krężałek dnia 2022-06-24
   
  2022Jun2714305420494800.jpg

  Dzień 24 czerwca 2022 r. miał w naszej szkole niezwykle podniosły charakter. Uroczystości rozdania świadectw i nagród towarzyszyło bowiem pożegnanie przez społeczność uczniowską Pani Dyrektor Bożeny Cząstki, która od przyszłego roku szkolnego odchodzi na emeryturę.

   

  „Nauka to podróż, która trwa przez całe życie. Dla otwartych umysłów świat jest pełen pytań, na które warto poznać odpowiedzi”.

  Koniec roku szkolnego to czas podsumowań i wyróżnień. W pierwszej części uroczystości Pani Dyrektor Bożena Cząstka skierowała ważne słowa do uczniów, podkreślając wartość wiedzy i mądrości, których nikt nie jest w stanie nam zabrać. Następnie pogratulowała młodzieży osiągniętych wyników i wręczyła wraz z wychowawcami nagrody za najlepsze wyniki w nauce.

   

  W bieżącym roku  szkolnym świadectwa z wyróżnieniem i nagrody otrzymali:

  Natalia Pacek (śr.4,76 ) z klasy I,

  Roksana Łobaza (śr. 5,05) z klasy III T5,

  Paweł Trybus (śr. 5,24), Mateusz Gajewski (śr. 4,85) i Julia Kamińska (śr. 4,75) z kl. IIO T4.

   

  Nagrody otrzymali również uczniowie, który osiągnęli dobre wyniki w nauce i mieli wysoką frekwencję, wyróżnili się działalnością w Samorządzie Uczniowskim, samorządach klasowych, Szkolnym Kole Wolontariatu. Są to:

  Wiktoria Uram z klasy I,

  Oliwia Jakieła, Gabriela Zając i Mariateresa Discepolo z klasy II,

  Aleksandra Raś z klasy III T(5),

  Weronika Gradowicz, Wiktoria Kruczek i Oliwia Matusz z klasy III T(4).

   

  Zostały również wręczone nagrody i wyróżnienia w konkursie organizowanym prze Urząd Miasta Krosno pt. „Najlepsi poszukiwacze zaginionych baterii”. Nagrodzone -  talonami oraz darmowymi wejściówkami do kina i na basen – zostały uczennice klasy III T(4), które „wyszukały” najwięcej baterii: Oliwia Matusz (35 kg), Sabina Rogowska (23,60 kg) i Julia Kamińska (22 kg).

   

  Na koniec Pani Dyrektor wszystkim uczniom i nauczycielom życzyła radosnych, pełnych niezapomnianych wrażeń i bezpiecznych WAKACJI.

   

  W drugiej części uroczystości głos zabrała Weronika Gradowicz, która w imieniu Samorządu Uczniowskiego pożegnała odchodzącą na emeryturę Panię Dyrektor Bożenę Cząstkę. Wraz z podziękowaniami i życzeniami z ust młodzieży popłynęło gorące „Sto lat”, a na ręce przyszłej „Emerytki”  zostało złożone 13 róż, które są symbolem 13 lat kierowania Zespołem Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie. Pożegnaniu towarzyszyło wzruszenie i łzy…


  Poniżej słowa pożegnania, które zostały skierowane do Pani Dyrektor.

   

  Szanowna Pani Dyrektor!

   „Są ludzie i chwile, o których nie można zapomnieć”.

  Tymi słowami pragniemy pożegnać się z Panią – dyrektorem, nauczycielem, a przede wszystkim wspaniałym człowiekiem o wielkim sercu, zapewniając o naszej dozgonnej pamięci i wdzięczności.

  Po 28 latach owocnej pracy w naszej szkole (dokładnie od 1 października 1994r.), w tym  13 latach pełnienia  zaszczytnej i odpowiedzialnej funkcji dyrektora ZSKU w Krośnie odchodzi Pani na zasłużoną emeryturę.

  W imieniu Samorządu Uczniowskiego oraz wszystkich uczniów naszego technikum, składamy Pani gorące podziękowania za trud kierowania  Zespołem Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie.  Dzięki Pani trosce i zaangażowaniu mogliśmy się tutaj uczyć, rozwijać swoje talenty, realizować pasje, angażować się w różne przedsięwzięcia, które dawały nam satysfakcję i poczucie spełnienia. W tej Szkole czuliśmy się  bezpiecznie, byliśmy przez Panią zauważani i doceniani. Wielokrotnie Pani powtarzała, że nasz Samorząd Uczniowski jest współgospodarzem szkoły, co napawało nas dumą i zachęcało do dalszej pracy. Za wszystkie działania służące rozwojowi Szkoły dla dobra młodzieży, za to, że pochylała się Pani nad każdym uczniowskim problemem, za wszystkie miłe słowa, rady, zachęty, za dobroć i życzliwość z całego serca dziękujemy! Na zawsze pozostanie Pani ważną postacią naszej szkolnej Społeczności.

   

  Droga Pani Dyrektor!

  „Przychodzi czas, kiedy drzwi się zamykają i kończy się pewien rozdział życia, ale przychodzi też i czas, kiedy to drzwi się otwierają i zaczynamy tworzyć nową historię”.

  Na kolejne długie lata na emeryturze, życzymy Pani „szeroko otwartych drzwi na nowe, piękne jutro”. Życzymy dobrego  zdrowia, pogody ducha, życzliwych ludzi wokół siebie oraz realizacji marzeń i zamierzeń,  na które wcześniej nie było czasu. Życzymy Pani ciągłego uśmiechu i samych słonecznych dni! Wszystkiego najlepszego!

   

  Karolina Krężałek   Galeria zdjęć  
       

       

  Wycieczka Muszyna - Krynica-Zdrój
  dodany przez Karolina Krężałek dnia 2022-06-22
   
  2022Jun2714160704459500.jpg

  21 czerwca młodzież klasy III technikum czteroletniego z kilkoma koleżankami z klas II i III T(5) wraz z opiekunami p. Karoliną Krężałek i Dorotą Bałuką uczestniczyła w wycieczce do Muszyny i Krynicy-Zdroju. W trakcie wyczerpującej, ale atrakcyjnej wyprawy zwiedzili wiele pięknych miejsc.

   

  W Muszynie małej, ale niezwykle uroczej miejscowości uzdrowiskowej podziwiali Park Zdrojowy Zapopradzie, Ogrody Sensoryczne (Ogrody Zmysłów) oraz ruiny zamku Baszta.

  Krynica-Zdrój, nazywana perłą górskich uzdrowisk to niezmiernie ciekawa i piękna miejscowość, z niezaprzeczalnym klimatem i urokiem. Miejsce to chętnie odwiedzają turyści i kuracjusze. W Krynicy spacerowali Deptakiem, weszli na Górę Parkową, mieli możliwość skosztowania wód zdrowotnych w Pijalniach Wód, zwiedzili Muzeum Zabawek, a w czasie wolnym zobaczyli zapewne wiele innych, ciekawych miejsc. W Krynicy był też czas na obiad i zakup pamiątek.

  W drodze powrotnej wycieczkowicze zatrzymali się w Szymbarku, aby zobaczyć perłę architektury renesansowej - Kasztel w Szymbarku, dwór obronny, mieszkalny i reprezentacyjny Gładyszów z XIV w.

   

  Wycieczka, chociaż w małym składzie była bardzo udana. Pogoda na zwiedzanie idealna, miejsca przepiękne, młodzież wesoła i uśmiechnięta. Wrażenia zapewne na długo zostaną w pamięci jej uczestników.

   

  Karolina Krężałek

      Zdjęcia z wycieczki >>  
       

       

  23 czerwca przypada Dzień Ojca
  dodany przez Elżbieta Misiak-Gancarz dnia 2022-06-20
   
  2022Jun2011431745807400.jpg

  „Nie jest sztuką zostać ojcem, sztuką jest nim być". 

  (Wilhelm Busch, pisarz)

   

   

  Ojciec to bardzo ważna postać w życiu dziecka, chociaż przez wieki jego rola ograniczała się tylko do bycia głową rodziny, dbającą o jej byt materialny i bezpieczeństwo. Sporo upłynęło czasu, aby rola taty w życiu dziecka stała się równorzędna z tą, jaką wypełnia mama.
   

  Współczesny tata to mężczyzna mocno zaangażowany w codzienne wychowywanie swojego dziecka, obecny przy nim i towarzyszący mu we wszystkich ważnych momentach życia. To kompan do zabaw, czuły opiekun oraz przyjaciel na dobre i złe.

   

  W tradycyjnym modelu rodziny role ojca i matki były precyzyjnie zdefiniowane, a rodzicielskie zadania stereotypowo przypisane zgodnie z przynależnością do danej płci. W wyniku takiego podziału kobietom przypadła przestrzeń prywatna (dom, dzieci), zaś mężczyznom sfera publiczna (praca). Matki odpowiadały także za sferę emocjonalną, opiekuńczą, wychowawczą, ojcowie z kolei podejmowali się działań związanych z decydowaniem o kluczowych („wychowawczych”) kwestiach.

   

  Współczesność przyniosła zmianę w zakresie pełnienia ról rodzicielskich, a w konsekwencji zmianę modelu rodziny. Pojawiły się nie tylko związki partnerskie, ale również rodziny patchworkowe. Kobiety zaczęły coraz bardziej angażować się w rozwój zawodowy i w konsekwencji potrzebować większej partycypacji mężczyzn w opiece i wychowaniu dzieci. Od współczesnych ojców wymaga się obecnie podejmowania działań, które w tradycyjnym modelu rodziny były przypisane matkom. Wielu z nich doskonale się w tym odnajduje, lecz są tacy, którym sprawia to wiele trudności. Do tego dochodzi filtr aktywności zawodowej i współodpowiedzialności za materialne bezpieczeństwo rodziny.

   

  Z badań przeprowadzonych w 2014 roku przez Fundację Dzieci Niczyje przy współpracy z World Childhood Foundation na grupie polskich ojców wynika, że prawie wszyscy badani opowiedzieli się za partnerstwem w wychowywaniu dzieci. Ponadto w badaniu tym 69% ankietowanych uznało, że zarówno matka, jak i ojciec odpowiadają za zabezpieczenie materialne rodziny, 94% stwierdziło, że oboje rodzice powinni rozmawiać z dzieckiem o jego problemach, zaś 95% badanych uznało, że ojciec i matka w równym stopniu powinni podejmować decyzje w ważnych sprawach dotyczących dziecka. Ponad połowa badanych była zdania, że czynności związane z opieką nad dzieckiem, matka i ojciec powinni dzielić w równym stopniu.

   

  Pomimo deklaracji praktyka pokazuje, że nadal istnieją takie sfery opieki i wychowania dziecka, w których matki odgrywają większą rolę (np. przygotowywanie posiłków, pielęgnacja niemowląt czy wizyty u lekarza). Taka sytuacja, jak wynika z raportu “Być tatą”, jest pokłosiem nierównego czasu spędzanego z dzieckiem. To matki najczęściej zostają w domu, a mężczyźni pracują i tylko po pracy, w weekendy mogą spędzać czas z rodziną.

   

  Pokolenie dzisiejszych 30-letnich ojców świadomie poszukuje swojego modelu, ponieważ wie, że pozycja niezaangażowanej emocjonalnie głowy rodziny została zdetronizowana. Rodzicielstwo przez nich przeżywane stanowi wypadkową przeczytanych książek, wymiany doświadczeń z innymi ojcami, a także analizy własnego dzieciństwa oraz interakcji z dzieckiem. Tomasz Sosnowski, pedagog, przeprowadził badania, na podstawie których opracował trzy modele ojcostwa charakterystyczne dla środowisk wielkomiejskich.

   

  Zgodnie z nimi wyodrębnił ojca:

  • świadomego i odpowiedzialnego,
  • pragmatycznego,
  • nieobecnego emocjonalnie.

  Ojciec świadomy i odpowiedzialny aktywnie uczestniczy w całym procesie opieki i wychowania, a także realizacji obowiązków domowych. Zwraca przy tym uwagę, aby jego relacje miały charakter partnerski i podmiotowy. Ponadto ważne jest dla niego respektowanie potrzeb dziecka, a także wyrozumiałość. Z kolei ojciec pragmatyczny przywiązuje bardzo dużą wagę do bezpieczeństwa materialnego i własnej kariery zawodowej. Przy czym funkcja materialna jest dla niego na tyle ważna, że przysłania kwestie opieki nad dzieckiem, wychowania oraz wspólnego spędzania czasu. Natomiast ojciec nieobecny emocjonalnie nie angażuje się w opiekę i wychowanie dziecka, a także nie zapewnia mu korzystnych warunków materialnych (Raport „Być tatą. Wyniki badań polskich ojców”).

  Każda rodzina stanowi indywidualność, a jej członkowie wnoszą w nią własne doświadczenia i historie. Podział rodzicielskich zadań powinien być wynikiem dialogu opartego na potrzebach stron. Nie ma znaczenia, czy dominował będzie model tradycyjnej, czy partnerskiej rodziny, ważne, aby rodzice byli zgodni co do wybranej ścieżki wychowania. Są ojcowie, którzy z zamiłowaniem plotą warkocze swoim córkom, są również matki, które doskonale grają w piłkę ze swoimi synami i czerpią z tego mnóstwo radości. Obok nich istnieją rodziny, gdzie tradycyjny podział ról wpisuje się w potrzeby i oczekiwania domowników. Chodzi o to, aby świadomie dzielić obowiązki, wspierać się w wychowaniu, dzięki czemu każdy rodzic będzie w pełni mógł realizować swoją zaszczytną rolę (matki, ojca).

  Wszystkim ojcom z okazji Ich Święta życzymy dużo, dużo zdrowia, uśmiechu oraz miłości i dobroci od swoich dzieci.

  Elżbieta Misiak-Gancarz         

       

  Konkurs Szkolnego Koła Wolontariatu-rozstrzygnięty!
  dodany przez Elżbieta Misiak-Gancarz dnia 2022-06-20
   
  2022Jun2011452742138000.jpg

  W maju tego roku szkolnego, w związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka i złożoną sytuacją dzieci na całym świecie, Szkolne Koło Wolontariatu ,działające w naszej szkole, ogłosiło  konkurs graficzno-plastyczny pod hasłem: 

   

  A co ty możesz zrobić, żeby pomóc dzieciom?

   

  Chodziło o wykonanie projektu graficznego lub pracy plastycznej. Na tę propozycję odpowiedziała Roksana Łobaza z klasy III 5 Technikum, która wykonała powyższy projekt. Tym samym zdobyła I miejsce. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w dniu 24 czerwca.

   

  Roksanie serdecznie gratuluję!

  Elżbieta Misiak-Gancarz         

       

  Wycieczka do drukarni Hedom
  dodany przez Krystyna Wilk dnia 2022-06-14
   
  2022Jun1421460794732700.jpg

  W dniu 10.06 2022 roku uczniowie klasy II pod opieką Pani Krystyny Wilk i Pani Małgorzaty Rozpotyńskiej odwiedzili działającą w Krośnie drukarnię Hedom. Podczas wizyty w drukarni uczniowie mieli mozliwość zapoznania się ze specyfiką pracy w rzeczywistych warunkach w branży poligraficznej oraz z praktycznymi zastosowaniami cyfrowych technik drukowania w konkretnej drukarni. Pracownicy pracujący na poszczególnych stanowiskach pracy i obsługujący konkretne maszyny demonstrowali sposób ich działania  oraz  możliwości.

   

  Krystyna Wilk

            

       

  Udział w warsztatach „Tłumaczenie audiowizualne - Jak przygotować napisy do filmu” w ramach projektu „Nauka – OBECNY”
  dodany przez Krystyna Wilk dnia 2022-06-14
   
  2022Jun1421482657170200.jpg

  W dniu 10 czerwca 2022 roku przedstawiciele uczniów naszej szkoły pod opieką pani Krystyny Wilk oraz pana Wiktora Szyndaka wzięli udział w warsztatach „Tłumaczenie audiowizualne - Jak przygotować napisy do filmu”. Warsztaty zorganizowane zostały w ramach projektu „Nauka – Obecny” realizowanego przez Karpacką Państwową Uczelnię w Krośnie oraz Urząd Miasta Krosna. Podczas warsztatów prowadzonych przez Panią mgr Katarzynę Dziemian uczniowie mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi zasadami stosowanymi podczas pracy związanej z tłumaczeniem audiowizualnym i przygotowaniem napisów do filmu. Uczniowie mogli również samodzielnie dokonać tłumaczenia wykorzystując poznany program do edycji napisów do filmów.

   

   

  Krystyna Wilk

   

            

       


           

  Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie

  38-400 Krosno, ul. Księdza Piotra Skargi 1

  tel: 13-43-688-21, fax.13-43-224-73

  email: zespol@cku.krosno.pl

   

   

  Copyright © ZSKU Krosno 2022

   

   

  Kursy językowe

  Edoo - neutralne