„Wyspiański ciągle żywy” - sprawozdanie z realizacji projektu

dodany przez dnia 2017-12-14

Jest szczęście co się ze mną mija
i nieszczęście, które mnie tuli

Stanisław Wyspiański, Wesele

 

Klasa IV TCPG/FT, jesienią br. podjęła się realizacji projektu dotyczącego prezentacji spuścizny artysty, tak by udowodnić, iż mimo upływu lat Wyspiański jest ciągle obecny nie tylko w wykazie lektur szkolnych, ale też w innych dziedzinach życia społecznego, kulturalnego. Do wyboru tej postaci skłoniła nas nie tylko wielkość artysty, ale też jego imponująca pracowitość i spuścizna, tak mocno akcentowana w roku, kiedy obchodzimy zarówno Jego rocznicę urodzin, jak i śmierci.


Na początek, były nam potrzebne książki - opracowania dotyczące osoby Twórcy, które zostały zamówione i zakupione do biblioteki szkolnej. Stały się one ważną lekturą, do opracowania, choćby prezentacji multimedialnej, którą wykonała Karolina Deptuła z klasy IV TCPG. Została ona zaprezentowana uczniom, nauczycielom, jak i rodzicom podczas Szkolnego Czytania Wesela Wyspiańskiego. W odpowiednim jesiennym nastroju i adekwatnej dekoracji odbyło się wspólne czytanie fragmentów utworu w dniu 27 października tego roku. Celem spotkania było nie tylko przybliżenie utworu, który należy do klasyki literatury polskiej, ale też integracja pokoleń -  nauczycieli, rodziców i młodzieży.

 

Następnym krokiem w realizacji projektu, tuż przed wspólnym czytaniem dramatu Mistrza, było wyjście młodzieży na film pt. „Mój Vincent”, który obejrzeliśmy w dniu 23 października w kinie Helios. Celem tej wyprawy było ukazanie młodzieży sylwetki tragicznego losu geniusza, który podobnie jak Wyspiański odszedł zbyt wcześnie. Obaj artyści żyli w podobnych czasach i mieli podobne inspiracje oraz wykorzystywali podobną technikę twórczą.

 

Kolejnym punktem na mapie realizacji naszego projektu była wycieczka młodzieży do Krakowa, w dniach 9-10 grudnia br. Młodzież, pod czułym okiem nauczycieli i przewodnika mogła poznać ścieżki, którymi przemierzał w młodości Wyspiański oraz jego ślady artystyczne w postaci imponujących witraży w Kościele Franciszkanów,  w oknie Domu Towarzystwa Lekarskiego, bliskości Kościoła Mariackiego,  Sukiennic czy Rynku Głównego z postacią romantycznego wieszcza, do której to roli Wyspiański sam skutecznie pretendował.

 

Aby zrealizować swój pomysł, skorzystaliśmy również z propozycji obejrzenia -  22 listopada br. spektaklu on-line, na żywo z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Było to Wyzwolenie Wyspiańskiego z jego nieodłączną tęsknotą do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Następnym działaniem było ogłoszenie konkursu plastycznego pod hasłem -  Być jak Wyspiański, którego celem było, wcielenie się w postać Artysty i ukazanie możliwości młodzieży, którą zainspirowały  dzieła Twórcy. W dniu 8 grudnia, nastąpiło rozstrzygnięcie tego konkursu, a młodzi artyści nagrodzeni zostali pamiątkowymi dyplomami i nagrodami.

 

Chciałabym jeszcze dodać, że nasze działania zostały opisane w cyklu artykułów, umieszczonych na stronie szkoły, jak również powstała z nich galeria znajdująca się w budynku naszej szkoły.

 

E.Gancarz
                    
 


Copyright © ZSKU KROSNO 2019