Transmisja on-line z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie…

dodany przez dnia 2017-12-09

Idziesz przez świat
i światu dajesz kształt
przez Twoje czyny.
Stanisław Wyspiański

 


W roku poświęconym Osobie Stanisława Wyspiańskiego, w całym naszym kraju, wiele się dzieje.
I tak, pod koniec listopada, rusza ogromna Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie poświęcona Wyspiańskiemu. Zostaną na niej zaprezentowane nie tylko obrazy, ale również projekty wnętrz, tkanin, mebli i słynne pastele z wizerunkami dzieci - w sumie ponad 900 prac.


Oprócz wystawy w Krakowie można będzie zwiedzać „Szlak Wyspiańskiego”, który wiedzie przez 19 miejsc, ważnych dla artysty, m.in. Stare Miasto, Jego słynną pracownię szafirową przy Krowoderskiej, ASP, gdzie wykładał, klasztor OO. Paulinów na Skałce, gdzie został pochowany. Kończy się na Rydlówce w Bronowicach Małych, miejscu, które dzięki Weselu przeszło do historii literatury.

 

Nasza szkoła, w dniu 23. listopada 2017 roku. wzięła udział w transmisji on-line z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.


Było to Wyzwolenie.

 

Jest to dramat w trzech aktach, którego akcja, od początku do końca, rozgrywa się na scenie teatru, a więc przedstawia teatr w teatrze. Napisany w 1902 roku, a wydany w styczniu 1903 - podejmuje diagnozę ówczesnej Polski.


Zadaniem głównego bohatera – Konrada jest wyzwolenie, które ma się dokonać na różnych płaszczyznach, a więc – wyzwolenie Polski z niewoli politycznej; wyzwolenie narodu z bezwładu ducha i woli; wyzwolenie sztuki. Główny bohater – Konrad – ma stoczyć walkę o dusze i umysły Polaków.


Spektakl był trudny - odwoływał się do złożonej historii naszej ojczyzny skowanej łańcuchami niewoli. Mimo złożonej symboliki romantycznej - młodzież miała wyjątkową okazję zobaczyć na żywo prawdziwy teatr. Aby naszym uczniom wyjaśnić trudniejsze kwestie i przekonać ich do wielkości tego rodzaju sztuki - nauczyciele poloniści będą mieć bardzo odpowiedzialne zadanie. Osobiście uważam, że warto mierzyć się z wielkością, zwłaszcza jeśli służy takim wartościom, za które nasi przodkowie oddawali życie.

 


Elżbieta Gancarz
                    
 


Copyright © ZSKU KROSNO 2019