Projekt Wyspiański

dodany przez dnia 2017-11-07

U stóp Wawelu miał ojciec pracownię,
Wielką izbę białą wysklepioną,
Żyjącą figur zmarłych wielkim tłumem;
Tam, chłopiec mały, chodziłem, co czułem,
To później w kształty mej sztuki zakułem.
Uczuciem wtedy tylko, nie rozumem
Obejmowałem zarys gliną ulepioną
Wyrastający przede mną w olbrzymy:
W drzewie lipowym rzezane posągi.
Stanisław Wyspiański

 
 

 

Klasa IV TCPG/FT rozpoczęła realizację projektu edukacyjnego pod hasłem: Wyspiański ciągle żywy. Do podjęcia tych działań i wybrania tego tematu skłoniła nas przypadająca w tym roku rocznica urodzin i śmierci tego wszechstronnego twórcy, ale też i wielkość jego spuścizny. Aby udowodnić, że artysta na stałe zagościł w polskiej kulturze powstała gazetka ścienna uwzględniająca najważniejsze wydarzenia z życia i dorobku twórcy.

Wybraliśmy się również na film pod tytułem Twój Vincent by uzmysłowić młodzieży, kim inspirował się nasz bohater. Młodzież wzięła udział w szkolnym czytaniu najsłynniejszego dramatu Wyspiańskiego -  Wesele .
 Uczennica Karolina Deptuła przygotowała interesującą prezentację na temat życia i twórczości autora „Warszawianki”.

W planie mamy jeszcze konkurs plastyczny i literacki pod hasłem Być jak Wyspiański i odwiedziny kościoła w Zręcinie, gdzie polichromię przygotowali uczniowie Wyspiańskiego pod czujnym okiem artysty.
Na zajęciach języka polskiego oraz na dodatkowych konsultacjach przygotowujących do matury często analizujemy jego dorobek malarski . Kiedy przyjrzymy się osiągnięciom twórcy - który żył niespełna 40 lat – dojdziemy do wniosku, że są one zadziwiające i imponujące, bo składają się nań: dramaty, poematy, wiersze, obrazy, rysunki, rzeźby, witraże, polichromie, projektowane kostiumy, rekwizyty oraz reżyseria sztuk teatralnych. Wyspiański był młodopolskim wieszczem, który, nie tylko jak jego romantyczni poprzednicy marzyli o Polsce dumnej, niezłomnej, ale był też wizjonerem teatru, wyrażał ją w słowach: Teatr mój widzę ogromny, wielkie powietrzne przestrzenie…

Trzeba nam jeszcze dużo siły, aby w pełni i należycie zrealizować ten projekt, ale nie upadajmy na duchu…


E.Gancarz
                    
 


Copyright © ZSKU KROSNO 2019