Byliśmy na wystawie „Ignacy Łukasiewicz – Polak, który rozświetlił mrok”
dodany przez A.Korab, B.Marszałek dnia 2022-05-28
 
2022May2811175924832500.jpg

 

Rok 2022 został ogłoszony między innymi Rokiem Ignacego Łukasiewicza, którego postać poprzez swoją działalność i życie tak blisko jest związana z naszym regionem. Aby to młodzieży uświadomić skorzystaliśmy z oferty Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie, która zorganizowała wspomnianą wyżej ekspozycję, i wspólnie z wychowawczynią klasy I TF, panią Barbarą Marszałek zabrałyśmy młodzież na zwiedzanie.

 

 

Ekspozycja zatytułowana „Ignacy Łukasiewicz – Polak, który rozświetlił mrok” przedstawia tego wynalazcę i społecznika poprzez literaturę zgromadzoną w bibliotece.  Pozwala na zapoznanie się z dokonaniami i rolą Ignacego Łukasiewicza – ojca polskiego przemysłu naftowego, farmaceuty, działacza niepodległościowego, ale też niezwykle skromnego człowieka, wrażliwego na los ubogich robotników, którzy wspólnie z nim pracowali na Podkarpaciu.

 

Dodatkowo, aby pogłębić biografię młodzież obejrzała film pt. „Łukasiewicz – nafciarz romantyk” zrealizowany przez Telewizję OBIEKTYW w ramach cyklu „Historyczny Pejzaż Podkarpacia”.

 

Mam nadzieję, że ta wyprawa do krośnieńskiej książnicy przysłuży się naszej młodzieży, gdyż niektórzy odkryli ją po raz pierwszy, ponadto przypomni postać wielkiego – skromnego człowieka, który żył i pracował w miejscowościach tak bliskich terytorialnie, być może w naszych miejscach zamieszkania. Pomoże tym samym zapamiętać postać nietuzinkową, skłoni do odwiedzin Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, gdzie, między innymi pracował nad swoim dziełem życia Ignacy Łukasiewicz.

 

Anna Korab, Barbara Marszałek Galeria zdjęć  
     
       

Copyright © ZSKU KROSNO 2022