26 Maja-Dzień Matki
dodany przez Elżbieta Misiak-Gancarz dnia 2022-05-21
 
2022May2113451752524800.jpg

„Oto był maleńki i niedołężny — kruszyna cielesna, byt zależny jedynie od niej — cząstka jej całości, jak gdyby nowy organ jej ciała…Wykarmiła go, wypielęgnowała, wyhodowała. Z roku na rok rósł w jej rękach, w jej oczach, w jej objęciu. Każdy dzień jego zależał od niej, z niej się poczynał, na niej się kończył. Siły swe przelała, życie swe przesączyła kropla po kropli w jego siły. „

 

Stefan Żeromski, ”Przedwiośnie”

 

Dzień Matki jest obchodzony prawie na całym świecie. Święto to przypomina nam, jak ważne są nasze Mamy oraz że każdej należy się moc uścisków, buziaków i milion bukietów kwiatów za jej bezwarunkową miłość.

 

Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. To ona dzielnie nosiła nas „pod sercem”, urodziła, karmiła, dbała o nas i wychowywała. To mama śpiewała nam kołysanki, tuliła, gdy nie mogliśmy zasnąć i pocieszała, gdy rozbiliśmy kolano.

 

Swoje źródła Dzień Matki ma w starożytności. W antycznej Grecji i Rzymie kobiety-matki-boginie były symbolem płodności i urodzaju. W Grecji obchodzono wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw. Natomiast w Rzymie odbywały się uroczystości na cześć bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów.

 

Następnie zwyczaj ten zanikł, aby powrócić do łask już w czasach nowożytnych, a dokładniej w XVI wieku. Zaczęło się od Anglików i Szkotów, którzy wskrzesili obchody Dnia Matki, świętując w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Nazywali to „Mothering Sudany”, czyli taka „niedziela u mamy”. Dzień ten był wolny od pracy. Dbano, aby każdy mógł spędzić go ze swoją rodzicielką. Specjalnie z tej okazji przygotowywano „matczyne ciasta”. Dzieci składały matkom życzenia, obdarowywały je kwiatami, słodyczami i drobnymi upominkami, a w zamian otrzymywały od nich błogosławieństwo.

 

Pod koniec XIX wieku zwyczaj ten ponownie uległ zapomnieniu, a niezwykłą matczyną rolę doceniono ponownie dopiero po II wojnie światowej.  W czasach, gdy wojna spustoszyła Europę, kobiety rodzące dzieci stały się prawdziwym dobrem narodowym.

 

Obecnie, Dzień Matki obchodzony jest w ponad 40 krajach na świecie. Polski Dzień Matki przypada 26 maja, a zaczęto go obchodzić jeszcze w 1914 roku. Pierwsze doniesienia wskazują Kraków jako pierwsze miejsce, gdzie świętowano tę uroczystość.

 

Kilka najcenniejszych lekcji, których udzieliła mama:

Jest wiele pięknych sposobów na to, żeby uczcić ten ważny dzień. Być może powyższe wypowiedzi zainspirują i Was do tego, żeby wyrazić swoją wdzięczność Waszym Mamom.

 

Wszystkim Im składamy najserdeczniejsze życzenia!

Elżbieta Misiak-Gancarz

        
       

Copyright © ZSKU KROSNO 2022