Wsparcie dla młodej psychiki. Kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia „Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje”
dodany przez Anna Korab dnia 2022-01-19
 
2022Jan199551764463800.jpg

Po wielu miesiącach pracy zdalnej, powrót do szkoły dla wielu okazał się  przytłaczający. Natłok obowiązków, dodatkowo na nowo trzeba było się oswoić ze środowiskiem szkolnym, nawiązać kontakty z tymi, których w „realu” widzieliśmy przed kilkoma miesiącami a czasami przed rokiem. To mogło przerastać...

 

Dlatego, gdy zauważamy u swoich kolegów czy znajomych zmianę zachowania, pogorszyły mu się wyniki w nauce, jest rozkojarzony, smutny, przygaszony, rzadziej zgadza się na wspólne spotkania, może to oznaczać, że przechodzi trudniejszy czas. Warto go wtedy zapytać czy nie potrzebuje pomocy – czasem wystarczy wysłuchać go, szczerze porozmawiać, a czasami potrzebna jest specjalistyczna pomoc. Gdy nasz kolega czy znajomy jest w głębokim kryzysie, musimy poinformować o tym osobę dorosłą – wychowawcę lub pedagoga szkolnego, osobę, która może udzielić specjalistycznej rady i realnej pomocy.

 

Często, by rozwiązać problem, wystarczy życzliwa rozmowa z doświadczonym ekspertem. Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło Kampanię Społeczną pod hasłem „Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje.” Jednym z najważniejszych elementów Kampanii jest intensywna promocja specjalnej infolinii 800 12 12 12 oferującej doraźne wsparcie psychologiczne dzieciom, młodzieży oraz ich rodzicom i opiekunom. Warto podkreślić, że pod ten numer można zadzwonić bezpłatnie i przez całą dobę, a osoby, które od tradycyjnej rozmowy wolą porozumiewanie się za pomocą komunikatora, mogą skorzystać ze specjalnego chatu dostępnego na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka.

 

 

Na podstawie źródeł internetowych oraz czasopisma „Cogito”, nr 1/2022

Oprac. Anna Korab

Pedagog szkolny       
       

Copyright © ZSKU KROSNO 2022