22 Maja przypada Dzień Praw Zwierząt
dodany przez Elżbieta Misiak-Gancarz dnia 2021-05-20
 
2021May2016052572390800.jpg

Mrówko co nie urosłaś w czasie wieków
ćmo od lampy do lampy
na przełaj i najprościej
świetliku mrugający nieznany i nieobcy
koniku polny
ważko nieważka
wesoło obojętna
biedronko nad którą zamyśliłby się
nawet papież z policzkiem na ręku

człapię po świecie jak ciężki słoń
tak duży, że nic nie rozumiem
myślę jak uklęknąć
i nie zadrzeć nosa do góry
a życie nasze jednakowo
niespokojne i malutkie

ks. Jan Twardowski

 

 

Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony przez Klub Gaja dla upamiętnienia uchwalenia ustawy o ochronie zwierząt, oraz podkreślenia wagi, przyjętej przez polski parlament, Ustawy o ochronie zwierząt (1997r.) Petycję Klubu Gaja za wprowadzeniem ustawy podpisało 600 tysięcy osób. Była to największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w Polsce. Nowa ustawa określała ogólne zasady ochrony, transportu i uboju zwierząt, oraz zasady wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych i ochrony zwierząt wolno żyjących. Już pierwszy artykuł ustawy wyjaśnia, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Zobowiązuje także organy administracji publicznej do troski o sprawy zwierząt i współdziałanie w tym zakresie z odpowiednimi instytucjami i organizacjami.

 

Podczas pandemii wielu z nas, chcąc wypełnić pustkę, uleczyć samotność wzięło ze schroniska, uratowało od śmierci, przygarnęło psa, kota lub inne zwierzątko. Z całą pewnością jest to stworzenie, które za prawdziwy dom potrafi zrewanżować się bezgraniczną miłością i przywiązaniem. Jeden z polityków amerykańskich powiedział: ”chcesz mieć prawdziwego przyjaciela – przygarnij psa”. Oczywiście każde zwierzę to nie tylko radość, ale też obowiązek, dlatego przed podjęciem decyzji o posiadaniu pupila, trzeba się dobrze zastanowić, bo zwierzęta też chorują, potrzebują opieki, a nie daj Boże – krzywdzone - cierpią  w milczeniu. Wielokrotnie z różnych stron docierają do nas informacje o znęcaniu się nad zwierzętami, porzucaniu, kiedy są stare i chore. Ktoś kiedyś powiedział, że testem człowieczeństwa jest to, jak ludzie traktują zwierzęta. Jeśli je szanują i kochają -to również będą dobrze traktować siebie nawzajem. Tak więc nie krzywdź - kochaj!

 

Wszystkim zwierzakom dużym i małym w każdym dniu życzymy miski pełnej nie tylko ulubionych przysmaków, ale przede wszystkim akceptacji i troski właścicieli, a szczęśliwe-odwdzięczą się … swoim ciepłem i obecnością.

 

 

Elżbieta Misiak-Gancarz

 

 

        
       

Copyright © ZSKU KROSNO 2021