13 grudnia 1981 roku… Niedziela bez Teleranka…
dodany przez Anna Korab dnia 2020-12-11
 
2020Dec1119273325616500.jpg

Zbliża się kolejna rocznica wprowadzenia w naszym kraju stanu wojennego… to data jedna z kolejnych do nauki dla młodego pokolenia…, zaś w ludziach dojrzałych ta rocznica rodzi wiele wspomnień…

Poniżej podaję link do wystąpienia generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym to w niedzielę, 13 grudnia 1981 roku wprowadzono na całym terytorium Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej stan wojenny.

 https://www.youtube.com/watch?v=RayToE35mDM

Prócz oczywistych skojarzeń, innym jest hasło które stało się tytułem książki Beaty Tadli, wydanej przed dziewięcioma laty – „Niedziela bez Teleranka”.

 

Dla wielu dzieci symbolem tego tragicznego dla Polaków dnia był... brak programu "Teleranek". Zamiast charakterystycznego koguta na ekranie pojawił się pewien generał...

Książka B. Tadli to podróż do początku lat 80. i porównanie realiów codziennego życia tamtych lat do realiów życia w 2. dekadzie XXI w. Autorka napisała 21 krótkich historii o peerelowskiej rzeczywistości, czyli m.in. o tym, co i jak się jadało? jakiej muzyki słuchało? po co trzeba było stać w kolejce? Tytułowa niedziela 13 grudnia przewija się natomiast w tle, jako indywidualne wspomnienia dzisiejszych 40-latków. Publikacja została dodatkowo uzupełniona o wywiady ze specjalistami komentującymi niektóre rozdziały. Są wśród nich:

- architekt Michał Borowski, który opowiada o blokowiskach „wczoraj” i szklanych domach „dziś”;

- dziennikarz Roman Kurkiewicz, zapamiętały stacz w kolejkach do księgarń;

- Lidia Popiel, fotografka i modelka.

Książka Beaty Tadli nie jest pracą naukową, tylko propozycją pokazania zmian, jakie zaszły w Polsce przez ostatnie 30 lat. Młodemu pokoleniu Polaków polecam ją jako lekturę, by lepiej zrozumieć pokolenie swoich rodziców, któremu przyszło żyć i pracować w tak trudnych, historycznych czasach.

Pozycja dostępna jest w naszej szkolnej bibliotece, ponadto można ją nabyć jeszcze na rynku wtórnym.

Opinie o książce i recenzje dostępne na:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/122287/niedziela-bez-teleranka

 

      Oprac.

Anna Korab       
       

Copyright © ZSKU KROSNO 2021