Szkolne Czytanie Prusa
dodany przez A.Korab, E.Misiak-Gancarz dnia 2019-11-27
 
2019Nov2720023363408000.jpg

Czasem wystarczy jeden człowiek, albo jedna myśl, żeby zmienić swoje życie na zawsze.

autor nieznany

 

Już po raz czwarty, na wzór ogólnokrajowej akcji pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej, zorganizowano w naszej szkole imprezę czytelniczą pod nazwą – Szkolne Czytanie Prusa.

Gościem honorowym tego listopadowego spotkania z literaturą i historią II połowy XIX wieku był Pan Krzysztof  Gierlach, obecnie wizytator Podkarpackiego Kuratorium Oświaty, a jeszcze przed kilku laty nauczyciel naszej szkoły, nasz dobry kolega i przyjaciel. W tym miejscu już pragniemy Mu podziękować za przyjęcie zaproszenia oraz za to, że na wstępie już zechciał młodzież zainteresować  doskonałą prezentacją i wykładem na temat szeroko rozumianej „epoki Bolesława Prusa”. Spotkała się ona z bardzo przychylnym przyjęciem – młodzież w ciszy i spokoju „chłonęła” płynące słowa zobrazowane prezentacją multimedialną.

Kolejnym etapem spotkania było wspólne czytanie noweli Bolesława Prusa pod tytułem „Katarynka”. Wzięła w nim udział: Dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz uczniowie klas I i II technikum. Jednym z lektorów był również nasz Gość Honorowy. Z przejęciem i odpowiednim wczuciem się w swoją rolę, poszczególni lektorzy przedstawili zgromadzonym historię niewidomej dziewczynki wplecioną w realia II połowy XIX wieku.

Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas przyczynił się do głębszego poznania historii i literatury epoki pozytywizmu. Doskonale wplótł się ponadto w obchody 101 rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Nasz Gość bowiem umiejętnie połączył oba tematy, pokazując twórczość Prusa w szerokim kontekście historycznym i społecznym.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim  lektorom oraz tym, którzy w jakikolwiek sposób  przyczynili się do oprawy tej uroczystości.

 

E. Misiak – Gancarz, A. Korab       
       

Copyright © ZSKU KROSNO 2022