„Fotografia jest cytatem rzeczywistości”
dodany przez Ewa Wajs dnia 2019-06-06
 
2019Jun069084941805500.jpg

Uczniowie naszej szkoły z kierunku fotograficznego wraz z nauczycielami obejrzeli wystawę zorganizowaną przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie, w ramach cyklu wystaw "Od ucznia do mistrza", poświęconych historii rzemiosł związanych z funkcjonowaniem miasta Krosna – od czasów średniowiecza po współczesność. Wystawa znajduje się w w Piwnicy PodCieniami.

 

Tematem przewodnim tym razem była sztuka fotografii, ukazana w kontekście dziejów krośnieńskich zakładów fotograficznych i mistrzów, którzy je prowadzili.

Dzięki Pani nas oprowadzającej mogliśmy się przenieść w czasy, kiedy to w Krośnie powstawały pierwsze studia fotograficzne, poznać pracę fotografa, pooglądać różnorodne aparaty, od najstarszych analogów do współczesnych cyfrówek, oraz zobaczyć Krosno na starych fotografiach.

 

Mistrzowie fotografii w Krośnie nigdy nie doczekali się własnego, odrębnego cechu rzemieślniczego, stanowiąc jedną z najmłodszych kart tego stowarzyszenia.

 

Bliższe stały się nam sylwetki najsłynniejszych krośnieńskich mistrzów fotografii:

Józefa Zajączkowskiego, Franciszka Daniszewskiego, Rudolfa Kaski, Władysława Niepokoja, Jana Grudysza, Bolesława Bajorskiego i Stanisława Busza.

 

Z całą pewnością odkrycie fotografii zaliczyć można do jednego z najważniejszych wynalazków w dziejach ludzkości, a wpływ tej sztuki na funkcjonowanie i spostrzeganie świata jest nieoceniony. Profesja ta zapoczątkowana w I poł. XIX w. bardzo szybko pojawiła się w Krośnie i przez następne 150 lat wywarła ogromny wpływ na rozwój i funkcjonowanie grodu nad Wisłokiem. Najstarsza znana fotografia, przedstawiająca fragment północnej pierzei krośnieńskiego rynku z widokiem na dzwonnicę farną Krosna, wykonana została w 1868 r. i pochodzi ze zbiorów Jana Sasa Zubrzyckiego. Na wystawie zaprezentowane zostały najstarsze zakłady fotograficzne w Krośnie: "Sztuka" Franciszka Daniszewskiego, "Wisła" Józefa Zajączkowskiego oraz "Znicz" Rudolfa Kaski. Można było zobaczyć wnętrze starego zakładu, atelier oraz ciemnię fotograficzną. Pokazane zostały zarówno dokumenty archiwalne jak i przedmioty oraz eksponaty, świadczące o bogatej historii krośnieńskich fotografów.

 

Uczniowie chętnie robili sobie zdjęcia w zaaranżowanym w starym stylu atelie wykorzystując zgromadzone rekwizyty.

 

Dowiedzieliśmy się też, że w Krośnie funkcjonował fotoplastykon, który prowadził Piotr Czupak. Jednak nie zachował się on do naszych czasów. Pozostały tylko zdjęcia świadczące o jego istnieniu na krośnieńskim rynku.

 

 

Ewa Wajs

        
       

Copyright © ZSKU KROSNO 2020