„Z domowych zakamarków-moja niepodległość” – wystawa historyczna
dodany przez B.Marszałek, D.Bałuka dnia 2018-11-14
 
2018Nov2216423143888200.jpg

W dniu 9. listopada 2018 roku w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie odbyła się wystawa historyczna pt. „Z domowych zakamarków- moja niepodległość” , która nawiązywała do 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Odbyło się to z inicjatywy Pani Doroty Bałuki.

W zorganizowaniu tego przedsięwzięcia pomogła Pani Barbara Marszałek.

 

Na uroczystym otwarciu wystawy obecni byli: Pani Grażyna Gregorczyk – Naczelnik Wydziału Edukacji, Pani Anna Szajna , Pani Lucyna Opoń -Kierownik Oddziału Jakości i Zarządzania Edukacją , Pani Bogumiła Błażejowska –Prezesa KUTW, Pani Małgorzata Tajak – nauczyciel bibliotekarz z PBW w Krośnie, Pan Lesław Wilk- współwłaściciela Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych, Pan Jan Bałuka-przewodniczący  Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Krośnie, Pan Krzysztof Gierlach-przedstawiciel kuratorium, Pan Andrzej Józefczyk- przedstawiciel gazety Podkarpacie, Pani Dyrektor Bożena Cząstka, Pani Wice Dyrektor Elżbieta Kubit, uczniowie Technikum Nr 7, jak i organizatorki. Gościem na naszej wystawie był również Pan Łukasz Kyc-kierownik Działu Historycznego Podkarpackiego Muzeum w Krośnie.

 

Eksponaty prezentowane na wystawie udostępnione zostały dzięki zaangażowaniu uczniów, słuchaczy i nauczycieli naszej szkoły.  Przedmioty eksponowane na wystawie pochodziły z prywatnych zbiorów darczyńców.

Wśród eksponatów znalazło się wiele unikatowych przedmiotów, takich jak:

 

 

Lista wystawionych przedmiotów jest jeszcze bardzo długa, ponieważ udało nam się zgromadzić około kilkudziesięciu pozycji.

Wystawa trwała od 9. do 10. listopada. Uczniowie i słuchacze mogli podziwiać zgromadzone eksponaty, dotknąć ich, przeczytać stare gazety, czasopisma i wczuć się w atmosferę ówczesnych czasów.

Pani Dorota Bałuka jako nauczyciel historii  oprowadzała zwiedzających, udzielała odpowiedzi na zadawane pytania..

Wystawa pokazała historię naszego państwa od czasów przed pierwszą wojną światową do  okresu drugiej wojny światowej.

Myślę, że była to dla  wszystkich ciekawa lekcja historii. Niektórzy byli zaskoczeni tym, że posiadają w domach tak cenne pamiątki, rzeczy do których nie przywiązywali wagi a okazały się naprawdę ważne historycznie.

Dziękujemy wszystkim, którzy udostępnili nam swoje rodzinne „skarby”, bo bez nich ta wystawa nie mogłaby się odbyć.

 

Barbara Marszałek, Dorota Bałuka

 

100-lecie Odzyskania Niepodległości i wystawa historyczna       
       

Copyright © ZSKU KROSNO 2020