Edukacji filmowej ciąg dalszy…
dodany przez E. Gancarz dnia 2017-12-20
 
2017Dec227485474905600.jpg

Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel
 i nieodparte pragnienie by go osiągnąć
Napoleon Hill

 

 

W dniu 18. grudnia, w kinie Helios mogliśmy obejrzeć jeden z ciekawszych tytułów  ostatniego czasu - film Najlepszy -,  którego nakręcili twórcy tak głośnego obrazu jak Bogowie. Wyjście do kina było prezentem mikołajkowym dla naszych uczniów.

 

Film opowiadał o człowieku, który podniósł się z nałogu uzależnienia od narkotyków. Pomógł mu w tym sport oraz on sam, bo  paradoksalnie słabość stała się jego siłą. Dzięki ogromnej determinacji - bohater stanął na nogi i dał sobie drugą szansę. Zanim to się jednak stało, popełnił wiele błędów, w tym doprowadził do uzależnienia dziewczynę z dobrego domu, która zapłaciła za swój wybór najwyższą cenę. Bohater nie miał też łatwej relacji z ojcem, był zbuntowany i okrutny. Interesującym kontekstem filmu są czasy trudnej rzeczywistości PRL  -u oraz muzyka Jima Morrisona. Na uwagę zasługuje również postać legendy MONARU-Marka Kotańskiego, który był twórcą placówek, które wyciągały z nałogu wielu takich jak Jerzy Górski. Film, mimo scen pełnych dramatyzmu ludzkich losów, bezgranicznej samotności i wewnętrznej pustki,  jest lekcją uczuć i wiary w siebie. Otóż miłość jest tą siłą, która potrafi podnieść człowieka z największej bezdeni i „najlepszemu” to się udało.

 

Mam nadzieję, że film był dla młodzieży wystarczającą przestrogą przed sięgnięciem po najbardziej niewinne używki, nauką pokory oraz uwzniośleniem  niezmiennych wartości, takich jak: miłość, rodzina, dom.
Pragnę podziękować Przewodniczącej Rady Rodziców -  Pani Agnieszce Pabian za dofinansowanie wyjścia oraz Pani Basi Marszałek za opiekę nad młodzieżą.

 

E. Gancarz

        
       

Copyright © ZSKU KROSNO 2018