ERASMUS+ - II Wizyta studyjna we Włoszech
dodany przez Elżbieta Kubit dnia 2017-09-28
 
2017Oct0621461337857500.jpg

Przypominamy, że nasza szkoła bierze udział w 2 - letnim Międzynarodowym Projekcie w ramach Erasmusa+ „Szkoła dla przyszłej Europy: zapobieganie porzucaniu nauki, działania zapobiegawcze i przywracające poprzez edukację sztuką".
Projekt w ramach KA2 Partnerstwo Strategiczne w sektorze Edukacji Szkolnej.
Koordynatorem Projektu jest Portugalia a partnerami Polska i Włochy.

W związku z tym, w dniach od 17. do 23. września 2017 roku - we włoskim mieście Reggio di Calabria, odbyła się II Wizyta studyjna w ramach tegoż Projektu. Polskę reprezentowali: przedstawiciele Urzędu Gminy Chorkówka i Krośnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Panie: Ewa Wajs, Katarzyna Zientarska, Monika Jagieła i Elżbieta Kubit - nauczycielki Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie.
Program spotkania był niezwykle urozmaicony. W czasie pobytu wizytowaliśmy szkoły:

Mieliśmy, zatem, możliwość przyjrzeć się funkcjonowaniu szkół włoskich, na różnych etapach edukacyjnych. Owe wizyty dostarczały nam także tematów do dyskusji i wymianę doświadczeń z partnerami.
W Liceum „Preti – Frangipane” odbyły się Warsztaty na temat włoskiego systemu oświaty. Stały się one jednocześnie inspiracją do porównywania systemów edukacji Włoch, Portugalii i Polski oraz dyskusji na temat edukacji przez sztukę, która była niezwykle ożywiona, gdyż przedstawiciele państw partnerskich, bardzo chętnie, dzielili się swoimi doświadczeniami w tym zakresie.

Mimo napiętego programu, znaleźliśmy czas na poznanie zabytków regionu. Przy okazji pobytu na południu Włoch zwiedziliśmy: Muzeum Reggio Calabria, Muzeum Epizeferi - archeologiczne wykopaliska i ceramikę. Natomiast przy okazji wizyty w szkole w Cinquefrondi, podziwialiśmy piękny górski krajobraz Gambarie d'Aspromonte. Odwiedzając placówki w Reggio przechadzaliśmy się pięknym nadmorskim bulwarem. Oczywiście „towarzyszyła” nam piękna słoneczna pogoda.
Włosi znani są z gościnności i chętnie spotykają się z gośćmi Ich kraju, toteż w Siderno doszło do spotkania z Burmistrzem tego miasta.

Na koniec, tej krótkiej relacji, przekazujemy serdeczne pozdrowienia od Partnerów Projektu z Włoch i Portugalii dla całej społeczności ZSKU.

Kolejne spotkanie partnerskie ma się odbyć w listopadzie. Gościć nas będą nasi przyjaciele z Barcelos w Portugalii.


Elżbieta Kubit
Wicedyrektor ZSKU

 

  Artykuł PDF >>>  
     
       

Copyright © ZSKU KROSNO 2019