1. Marca - Dniem Żołnierzy Wyklętych
dodany przez E. Gancarz dnia 2017-03-02
 
20110829691100.jpg

Święta miłości kochanej ojczyzny, czują Cię tylko umysły
poczciwe, dla Ciebie zjadłe smakują trucizny, dla Ciebie więzy,
pęta niezelżywe!
Ignacy Krasicki 

Żołnierze Wyklęci to żołnierze niezłomni, polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne, które stawiało czynny opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. 
Od 2011 roku, dzień 1. Marca - jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - jest obchodzony corocznie. Jest to data symboliczna, gdyż wtedy wykonany został wyrok śmierci na Kierownictwie Zrzeszenia: Wolność i Niezawisłość.
Nasza szkoła, po raz kolejny, wzięła udział w cyklicznej imprezie poświęconej upamiętnieniu życia i walki żołnierzy Armii Krajowej. Odbyła się ona w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, gdzie młodzież z ZSP Nr 6 w Krośnie, przygotowała przedstawienie urozmaicone słowem i pieśnią – poświęcone, w tym roku, Antoniemu Żubrydowi, pseudonim Zych.

Szczególnym akcentem spotkania były wspomnienia syna Żubryda, który by uniknąć kłopotów został adoptowany przez siostrę Bohatera i zmienił nazwisko na Niemiec.
Była to kolejna wielce treściwa i pouczająca lekcja historii. Młodzież przyjęła przedstawienie w ciszy i z głęboką refleksją o ogromnej wadze życia w wolnej Polsce, a swoją postawą oddali hołd tym, którzy mimo okrutnych cierpień, bólu, męczeństwa nie wyrzekli się swej tożsamości i tęsknoty za piękną Polską.


Elżbieta Gancarz       
       

Copyright © ZSKU KROSNO 2020