Szkolne czytanie Sienkiewicza
dodany przez A.Korab, E.Gancarz dnia 2016-10-28
 
13345551818900.jpg

W dniu 27. października 2016 roku, w naszej szkole, odbyła się uroczystość poświęcona twórczości Henryka Sienkiewicza – na wzór Ogólnopolskich Akcji służących ukazaniu urody polskiego słowa oraz twórczości największych mistrzów literatury, a także dla uczczenia Roku Sienkiewiczowskiego.
Na uroczystość zaproszenie przyjęły: Pani Małgorzata Szybiak - Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej i Pani Bogusława Bęben - Zastępca Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej oraz Pan Jerzy Szczur - artysta malarz, autor Monografii Zręcina - podkrośnieńskiej wsi, a ponadto patriota i człowiek o wielkim Sercu, który swą prelekcją pt. Sienkiewicz, który wcielił w siebie ducha narodu, rozpoczął tę uroczystość.

Centralnym punktem spotkania było wspólne czytanie noweli pozytywistycznego pisarza - Janko Muzykant. Znakomicie z tym zadaniem poradzili sobie: Panie Dyrektor - Bożena Cząstka i Małgorzata Szybiak, Panie Wicedyrektor - Elżbieta Kubit i Bogusława Bęben, Pani Ewa Gardygała, Pani Elżbieta Gancarz, Pani Małgorzata Bobola, Pani Anna Korab oraz uczennice: Aleksandra Bogusz – z klasy I TCPG/FT, Anna Kubicka i Oliwia Trygar z klasy II TCPG/FT oraz Bogusława Baran - klasa III TCPG/FT.

Wszyscy starali się przeczytać tekst noweli z uczuciem, oddając zarówno atmosferę, jak i przeżycia głównej postaci oraz niezrozumienie dążeń i marzeń biednego, a utalentowanego dziecka. Wydawać by się mogło, że lektura jest trudna, zbyt odległa, a jednak publiczność słuchała z zaciekawieniem.
Na koniec, Gości i wszystkich uczestników zaproszono do obejrzenia wystawy pod tytułem: Henryk Sienkiewicz. Patron Roku 2016, wypożyczonej ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie. Zostały na niej wyeksponowane dzieła książkowe pozytywisty, jak również zbiory specjalne w postaci filmów zekranizowanych utworów.

Dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się swoją osobą lub włożoną pracą i zaangażowaniem do uświetnienia tego spotkania. Należą się Wam Państwo wyrazy szacunku i uznania. Szkołę bowiem tworzymy My Wszyscy - poprzez zaangażowanie w życie szkoły, pasje i Osobowość.


Anna Korab
Elżbieta Misiak - Gancarz
       
       

Copyright © ZSKU KROSNO 2019